Parki, skwery i zieleńce
Utworzony przez: Dariusz Korolczuk 01.02.2010, 12:58

Miejskie tereny zieleni klasyfikowane są jako istotny element systemu przestrzeni publicznych miasta. Parki, skwery i zieleńce są wymieniane, w opracowaniach naukowych, na równi z placami i ulicami jako strategiczny czynnik wyposażenia miasta dający jego mieszkańcom możliwość szeroko pojmowanej rekreacji. Zieleń miejska ma znaczenie estetyczne, sanitarno – higieniczne, akustyczne i klimatyczne.
Białystok jest miastem „zielonym” posiadającym 9 parków, w tym 6 parków zabytkowych i 12 skwerów i zieleńców zajmujących w sumie powierzchnię 104,6ha

Parki zabytkowe

Park Branickich (9,6ha)

Jest to jeden z najcenniejszych ogrodów barokowych w Polsce określany mianem Wersalu Podlasia. Zespół pałacowo-ogrodowy Branickich położony jest w centrum miasta Białegostoku. Pałac, ogród i zabudowania gospodarcze tworzą zwarty kompleks rezydencji magnackiej pochodzącej z XVIII w. Rezydencja składała się z pałacu wraz z przyległymi do niego zróżnicowanymi ogrodami, zwierzyńcami oraz zespołem zabudowań tj. : pomarańczarnią, arsenałem, stajnią, wozownią, pawilonami ogrodowymi, studniami i domem ogrodnika. Początki urządzania ogrodu to lata 30-te XVIII w. Ogród dzielił się na 2 części: górną i dolną. W centralnej części usytuowany był tzw. salon ogrodowy z parterami bukszpanowymi, rzeźbami, 4 fontannami. W czasach Branickiego sąsiadowały z nim boskiety. Są to zwarte masywy drzew wysokopiennych i krzewów, ujęte w ściany żywopłotów, otaczających w ogrodach barokowych płaskie kwietniki, place itp. Największą atrakcją był Pawilon pod Orłem. Następnie Pawilon Chiński, z którego zostały dziś tylko piwnica i ścianka parawanowa, na której teraz znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej namalowany w latach 20-tych. Od strony akademików Uniwersytetu Medycznego jest Pawilon Włoski, po przeciwnej stronie zachował się Pawilon Toskański. Nie zachował się natomiast Pawilon nad Kanałem. W latach 1998-1999 zrewaloryzowano 4 partery haftów bukszpanowych salonu górnego. W latach 2000-2001 wykonano remonty rzeźb oraz ogrodzenia i bramy głównej Ogrodu Branickich. W 2008 r. rozpoczęto rewaloryzację Parku Branickich a prace rozpoczęto od dziedzińca wstępnego. W 2009 r. rozpocznie się rewitalizacja następnego etapu tj: górnego salonu ogrodowego. Planowana jest odbudowa Pawilonu Chińskiego, salonu ogrodowego z fontannami i parterami bukszpanowymi, stworzenie boskietów, a także modernizacja alejek parkowych, polegająca na wymianie ich nawierzchni. Zamierzenia te mają zamknąć się do 2011 r.
Ciekawostką dendrologiczną w parku jest obecność 45 - letniego cypryśnika błotnego.

« Poprzednia12345Następna »
Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 01.02.2010, 13:47