A A A Przełącz na wysoki kontrast
Fundacja Audiodeskrypcja

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za opracowanie autorskich metod audiodeskrypcji spektakli teatralnych, filmów oraz wystaw.

 

Powstała w 2009 r. w Białymstoku. Celem głównym Fundacji Audiodeskrypcja jest udostępnianie kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością wzroku, przede wszystkim poprzez propagowanie techniki audiodeskrypcji i dodatkowych technik multisensorycznych. Swoimi działaniami obejmuje teren całej Polski. Fundacja współpracuje z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, wyższymi uczelniami. Za dotychczasową działalność Fundację nagrodzono „Złotymi Kluczami Kuriera Porannego”, nagrodą 'przystanku młodzi' „Gazety w Białymstoku”.


Fundacja zabiega o wprowadzenie rozwiązań prawnych, mogących przyczynić się do zastosowania audiodeskrypcji, co będzie gwarantowało osobom niewidomym i słabowidzącym dostęp do dóbr kultury i sztuki.


Najważniejsze osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury :
- opracowanie audiodeskrypcji wystawy monograficznej twórczości Marka Kijowskiego, w Galerii Arsenał w 2009 r.; to pierwsza w Polsce wystawa sztuki najnowszej prezentowana w ten sposób;
– opracowanie audiodeskrypcji do ekspozycji w Wigierskim Parku Narodowym,
– we współpracy z Tim Film Studio oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej został wydany pierwszy w Polsce film na DVD Katyń, 2008 r.
– W 2007 r.s w Białostockim Teatrze Lalek odbył się pierwszy w Polsce spektakl z audiodeskrypcją,
– zajęcia z arterapii dla dzieci z dysfunkcją wzroku, pokazy filmów z audiodeskrypcją, konsultacja spektaklu teatralnego.
 

Ostatnia modyfikacja: Paweł Bruliński 29.04.2010, 08:52
Laureaci