A A A Przełącz na wysoki kontrast
Budki lęgowe dla ptaków w białostockich parkach

 

W maju bieżącego roku w białostockich parkach pojawiło się ponad 100 budek lęgowych dla ptaków. Jest to zaproszenie dla naszych skrzydlatych przyjaciół do osiedlania się we wskazanych przez nas miejscach. Zaproszenie skierowane jest głównie dla sikor, ale mile będą widziane również i inne gatunki którym nasza propozycja przypadnie do gustu.
 

Akcja ma na celu zwiększenie skuteczności walki z groźnym szkodnikiem kasztanowców jakim jest owad o nazwie Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella). Badania naukowe dowodzą, że ptaki owadożerne chętnie żerują na larwach tego szkodnika i odnotowuje się istotny wpływ na spadek liczebności szrotówka wraz ze wzrostem populacji sikor.
 

Budki zlokalizowano w spokojniejszych rejonach parków, na terenie których występują kasztanowce tj. w Parku Starym, Parku Planty, Parku Centralnym i Parku Antoniuk. Oprócz 100 szt. budek dla sikor zostały powieszone 4 budki dla sów - Puszczyka (Strix aluco) w miejscach gdzie był słyszany tj. w Parku Planty i w Parku Konstytucji 3 Maja. Wcale nie jest wykluczone, że zamieszkają w nich inne gatunki sów, a może nawet zostaną zasiedlone przez nietoperze. Z całą pewnością w parkach pojawi się więcej ptaków które swoim śpiewem będą umilały wypoczynek naszym mieszkańcom.
 

Do powieszenia budek zastosowano opaski, które w przeciwieństwie do gwoździ nie powodują uszkodzeń tkanek drzewa.
 

Umowa na dostarczenie, zawieszenie i coroczne oczyszczanie budek została podpisana przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. Czas trwania umowy wynosi trzy lata i obejmuje również sprawozdanie z efektywności zasiedlenia budek przez ptaki.
 

Jeśli nasza akcja powiedzie się i budki zostaną zasiedlone przez ptaki, a ich obecność pozytywnie wpłynie na poprawę kondycji kasztanowców to budek w naszych parkach będzie przybywało.

 

Informacja od przedstawicieli PTOP-u, - nasze budki zostały przez ptaki zauważone i pojedyncze są przez nie odwiedzane.
 

DSC_0007DSC_0013DSC_0017DSC_0023DSC_0025DSC_0042DSC_0047DSC_0050DSC_0052
Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 26.05.2010, 16:10