A A A Change to contrast
Send to friend Print site
Przebudowa ulicy Lipowej ruszy w 2011 roku
Posting date czwartek 22 lipca 2010 13.46

Na konferencji prasowej zastępca prezydenta Adam Poliński przedstawił założenia przebudowy ulicy Lipowej, która rozpocznie się wiosną 2011 roku.

Z uwagi na konieczność modernizacji infrastruktury podziemnej w ulicy Lipowej, zaplanowanej na wiosnę 2011 roku w celu zapewnienia zwiększonej ochrony środowiska, a polegającej na rozdzieleniu kanalizacji sanitarnej ogólnospływnej na kanalizację sanitarną i deszczową, zdecydowano o nadaniu samej ulicy, obejmującej zabytkowy Trakt Choroski, standardów zbliżonych do  już zrealizowanego Rynku Kościuszki oraz przebudowywanych ulic Kilińskiego i Kościelnej. Zaplanowane zmiany wprowadzanę będą zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ulica Lipowa zyska nowy blask i funkcje

W wyniku przebudowy, wzdłuż ulicy pojawi się miejsce dla drogi rowerowej o specjalnej, dostosowanej do potrzeb rowerzystów, nawierzchni. Rozszerzona zostanie przestrzeń dla pieszych, wykonana z płyt granitowych. Wzdłuż ulicy, w strategicznych miejscach, m.in przy Cerkwi św. Mikołaja, Kinie Pokój czy Księgarni Technicznej, zlokalizowane będą miejsca rekreacyjne - place z elementami małej architektury - m.in. fontannami, rzeźbami miejskimi, oświetleniem i ławkami. Oświetlenie całego traktu nawiązywać będzie stylistycznie do lamp instalowanych na ul. Kilińskiego. Iluminacje zyskają również najważniejsze obiekty zabytkowe stojące wzdłuż ulicy, jak kamienica pod Kariatydami czy siedziba WKU.

Zawężenie jezdni do ok. 7 metrów, pozwoli na obustronne obsadzenie ulicy lipami, przez co wzdłuż traktów spacerowych pojawi się o 30 drzew więcej niż dotychczas. Niestety diagnoza stanu drzew przeprowadzona przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej wykazała, iż dzisiejszy stan gruntu pod lipami, podłoża dla systemu korzeniowego, zakres robót podziemnych związanych z wymianą infrastruktury czy też sama kondycja drzew, nie pozwoli na utrzymanie obecnych nasadzeń w dobrym zdrowiu. Nowe lipy zostaną wybrane pod kątem gatunku odpornego na warunki miejskie, odpowiedniego pod względem kondycyjnym i wysokościowym. Zaopatrzone zostaną w specjalistyczny system nawadniania umożliwiający drzewom funkcjonowanie w otoczeniu ulicy Lipowej przez długie lata.

Uspokojenie ruchu, nowe miejsca parkingowe w ścisłym centrum

Ruch na ulicy Lipowej zostanie utrzymany, ale zmniejszy się jego natężenie. Równolegle do prac na ulicy Lipowej planowane jest bowiem wprowadzenie rozwiązań zmierzających do uspokojenia ruchu w tym rejonie śródmieścia. Pozwoli na to przedłużenie ulicy Białówny od ul. Malmeda do ul. Częstochowskiej, jak również przebudowa łącznika ulicy Częstochowskiej z ulicą Nowy Świat na wysokości Kina Pokój. Dzięki temu powstanie również kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta.

Realizacja przewidziana jest na lata 2011 - 2012. Początek prac ziemnych nastąpi wiosną przyszłego roku. Prace prowadzone będą etapami.
 

razdwatrzyddrdetaldrzewa_istniejacedrzewa_projektowaneparkingiplac1plac2plac3przekrojwizu1wizu2zakreszwezenieetapy
Last Modification:Tomasz Gutowski 22.07.2010, 14:39
If you have any suggestions, please do not hesitate to contact us
Select category
Description:
User email Confirmation link will be sent via this email More info
captcha
Wpisz kod z obrazka
Send mail
Związane tematycznie
Najnowsze na Portalu
Słowa kluczowe