Pozytywne Wibracje Festival na dziedzińcu Pałacu Branickich!
Data umieszczenia wtorek 20 lipca 2010 08.37

Już w najbliższy piątek rusza pierwsza edycja nowego muzycznego wydarzenia na kulturalnej mapie Polski: Pozytywne Wibracje Festival! Dzięki zakończeniu prac rewaloryzacyjnych i remontowych dziedzińca słynnego Pałacu Branickich, organizatorzy festiwalu Agencja STX JAMBOREE oraz władze miasta Białystok postanowili przenieść Pozytywne Wibracje Festival ze stadionu lekkoatletycznego MOSiR do tego wyjątkowego miejsca. Od najbliższego piątku organizatorzy zapraszają gości festiwalu na dziedziniec Pałacu Branickich, który zlokalizowany jest w samym sercu miasta. Koncerty będą odbywały sie w przepięknej scenerii na tle budynków pałacowych, zaś strefa VIP przygotowana zostanie we wnętrzach samego pałacu.

Pałac Branickich to jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku i jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Jest dziełem wybitnych architektów doby baroku. Ze względu na bogaty wystrój nawiązujący przepychem do francuskich wzorców i otaczający go przepiękny ogród określany bywa nazwą „Polskiego Wersalu”. Dziedziniec Pałacu został odtworzony na podstawie rycin historycznych. Zrekonstruowano m.in. dwie fontanny, aleje lipowe, trawniki i alejki wykładane polnym kamieniem.

Wyremontowany i odnowiony dziedziniec zabytkowego Pałacu Branickich - wizytówka miasta Białystok to również nowe miejsce pierwszej edycji Pozytywne Wibracje Festival. Organizatorzy festiwalu, Agencja STX JAMBOREE wspólnie z władzami miasta Białystok nie mieli wątpliwości, że impreza powinna być przeniesiona w to najbardziej prestiżowe i reprezentacyjne miejsce w stolicy Podlasia.

Właśnie w tym barokowym otoczeniu wystąpią najbardziej znani, związani z kultową kompilacją Pozytywne Wibracje, światowi i polscy artyści. Są to legendy acid jazzu, muzyki tanecznej i funky czyli formacja The Brand New Heavies, po raz pierwszy w Polsce ze swoja najważniejsza wokalistką N’Deą Davenport oraz Incognito, giganci połączenia hip hopu i jazzu czyli Us3, największa gwiazda elektro-loungu i chill-outu Gabin, światowej klasy didżej i remikser Funkstar De Luxe oraz czołówka polskiej sceny soulowej Poluzjanci z Kubą Badachem, Mika Urbaniak z zespołem, debiut roku 2010 - formacja FOX, Białostocczanka Monika Dryl, a także projekt specjalny w hołdzie słynnemu kompozytorowi „Fortepian Szopena”. Wszyscy Ci wspaniali wykonawcy wystąpią w ciągu dwóch dni na jednej scenie ustawionej na dziedzińcu, której naturalnym tłem będzie zabytkowy Pałac. W tym nowym miejscu zmieści sie wiele tysięcy fanów pozytywnych rytmów!

Pałac Branickich i jego otoczenie to jedno z piękniejszych miejsc w Białymstoku i najciekawsze dzieło o charakterze barokowym w Polsce. Naszym marzeniem było wykorzystanie parku, ogrodów i dziedzińca tego najważniejszego zabytku w Białymstoku przy produkcji nowego festiwalu. Cieszymy się, że w związku z wcześniejszym zakończeniem prac rewaloryzacyjnych możemy zaprosić gości naszego festiwalu w to przepiękne i ważne dla Białostocczan miejsce już w tym roku, w najbliższy weekend! Muzyka, którą będzie można usłyszeć podczas dwóch dni festiwalu, serwowana w takim otoczeniu, nabierze zupełnie innego charakteru i wymiaru, mówi dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Trzciński.

Paweł Kwiatkowski, producent festiwalu, zapewnia: będziemy chcieli jak najlepiej wykorzystać lokalizację tej imprezy. Festiwalowa scena zostanie wkomponowana na dziedzińcu przed Pałacem Branickich tak, aby uczestnicy imprezy poczuli wyjątkowość tego zabytkowego miejsca. Po zmroku, w naturalny sposób wykorzystamy również nową iluminację budynku i myślę, że będzie to dla wszystkich fascynujące przeżycie. W Europie jest dosłownie kilka muzycznych wydarzeń, eksponujących historyczne budowle. W Polsce my będziemy pierwsi. Na pewno warto będzie zobaczyć wszystko na żywo.

XVII-wieczna rezydencja składała się z przepięknego pałacu wraz z otaczającymi go ogrodami, zwierzyńcami oraz zabudowaniami: arsenałem, pomarańczarnią, stajnią, wozownią, pawilonami ogrodowymi i studniami. Jan Klemens Branicki - hetman wielki koronny, rozbudowywał i modernizował posiadłość na początku XVIII wieku. Zespół wzorowano na francuskich rozwiązaniach przestrzennych i dekoracyjnych. Ogrody z bogatym wystrojem rzeźbiarski (ponad 200 rzeźb) i zwierzyńcem rozciągały się na obszarze kilkunastu hektarów. Zobacz jak obecnie wygląda dziedziniec Pałacu Branickich.

Zmiana miejsca Pozytywne Wibracje Festival, nie wpływa na harmonogram koncertów. Na teren festiwalu będzie można wchodzić, zarówno w piątek jak sobotę od godziny 17. Bilety zakupione na festiwal zachowują ważność.

PROGRAM POZYTYWNE WIBRACJE FESTIVAL

23 lipca 2010 piątek

• 17.00 otwarcie bram na Pozytywne Wibracje Festival
  • 19.00 projekt specjalny Fortepian Szopena