A A A Wróć do normalnego kontrastu
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Białostockie ZOO
Utworzony przez: Dariusz Korolczuk 08.01.2010, 15:22

 

 

Zarys historyczny


Białostocki Akcent ZOO zlokalizowany na terenie zabytkowego Parku Zwierzyniec został utworzony w latach 60-tych.
Początkowo, do momentu utworzenia w Białymstoku stałego ogrodu zoologicznego, obiekt miał pełnić funkcję tymczasowego miejsca przechowywania zwierząt. Tymczasem „ogród zoologiczny z prawdziwego zdarzenia” nigdy nie powstał, a prowizoryczny Akcent ZOO funkcjonuje do dzisiaj i jest jednym z chętniej odwiedzanych przez Białostoczan miejsc.
Akcent pełni bardzo ważną rolę placówki edukacyjno-dydaktycznej dla dzieci i młodzieży. Zwierzęta można obejrzeć nieodpłatnie i w dowolnym czasie z uwagi na kształt obiektu i usytuowanie głównej alejki dla zwiedzających wokół zwierzyńca.

 

Kolekcja zwierząt

 

Większą część Akcentu ZOO zamieszkują zwierzęta parzystokopytne (kuc szetlandzki, konik polski, muflon, żubr, owca domowa, sarna, lama, koza karłowata domowa, jak, osioł domowy, daniel płowy, jeleń). Ponadto w ogrodzie znajdują się też takie zwierzęta jak niedźwiedź brunatny, dzik, lis, jenot, ryś europejski.
Znaczną część eksponowanych zwierząt stanowią ptaki przeważają z rodziny kurowatych tj. bażanty łowny, złoty i srebrny, kura domowa oraz kaczka domowa i gęś gęgawa, garbonosa, bernikla kanadyjska, łabędź niemy i czarny, paw, kruki, puchacze, puszczyki, myszołów zwyczajny i duża ilość bocianów.

 

ZOO Akcent wkrótce …

 

Planowany jest przetarg na modernizację białostockiego Akcentu ZOO, zostanie ogłoszony w tym roku z terminem wykonania w latach 2010-2012.
W wyniku modernizacji obiektu zdecydowanie poprawią się warunki bytowe przebywających tu zwierząt (to główny przyświecający temu zadaniu cel). Zostaną zwiększone wybiegi poszczególnych zwierząt, powstaną nowe wiaty a na terenie ogrodu będzie zlokalizowany punkt weterynaryjny. Przewidziana jest przebudowa istniejących obiektów administracyjnych, nowe ogrodzenie, monitoring. Zwiedzający będą spacerować nowymi alejkami. W planach jest również MINI ZOO, które z pewnością będzie stanowiło dużą atrakcję dla naszych milusińskich.
Zadanie realizowane jest pod czujnym okiem i bezpośrednim nadzorem służb konserwatorskich i weterynaryjnych.

 

Słowa kluczowe:dzieckoturystyka
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 21.09.2010, 13:15
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
See on the map

Service Touristic on Maps Portal Białystok

 

Projekt nowego zoo