A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Lalkarska stolica Polski
Utworzony przez: Dariusz Korolczuk 05.01.2010, 13:34

Działający w Białymstoku od dziesięcioleci Białostocki Teatr Lalek to jedna z czołowych scen lalkarskich w kraju. Jego przedstawienia nieodmiennie przyciągają publiczność w Białymstoku, niejednokrotnie prezentowane były także z ogromnym powodzeniem za granicą.

 

Nie wszystkie spektakle adresowane są do dzieci. Artyści BTL-u dowodzą, że sztuka lalkarska z powodzeniem sprawdza się również przy całkiem "dorosłych" tematach, przełamując liczne stereotypy, otaczające ten gatunek teatralny.

 

Co dwa lata Białystok - za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich - zamienia się w centrum młodego lalkarstwa. Na imprezę ściągają lalkarze z całego Świata m.in.:z Portugalii, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Bułgarii, Rumunii, Ukrainie, Japonii, Finlandii, Włoch.

 

Dotychczasowe edycje festiwalu pokazały nieograniczoną fantazję młodych adeptów lalkarstwa. Do Białegostoku przyjeżdżały lalki z pianki, metalu, sznurków, słomy, drutu, z butelek plastikowych, szmaciane i gliniane. Niektóre wyższe niż animujący je artyści, inne wielkości dłoni.

 

Goście festiwalu mieli okazję oglądać marionetki, pacynki, kukiełki, teatr cieni, teatr z elementami tańca i środków audiowizualnych, a także szereg form, których artyści nawet nie próbują nazywać. Stąd używana przez wiele lat nazwa festiwalu - "lalka-nielalka".

 

Niewątpliwie wpływ na rozwój środowiska lalkarskiego w Białymstoku ma działający tu Wydział Lalkarski warszawskiej Akademii Teatralnej, który jest inicjatorem wspomnianego festiwalu.

Słowa kluczowe:teatr
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 23.08.2010, 08:51
Białostocki Teatr Lalek

 

 

Słowa kluczowe:teatr
Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 18.01.2010, 13:44
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość