A A A Wróć do normalnego kontrastu
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Tradycje Białegostoku

  

Kultura i tradycje Białegostoku powstawały dzięki ludziom wielu narodowości, religii i wyznań. Dzięki nim stolica Podlasia może dziś szczycić się swym niepowtarzalnym kulturalnym kolorytem

 

Historia Białegostoku nie jest długa, miasto w powszechnej świadomości pojawiło się dopiero w XVIII stuleciu. Trudno jednak byłoby znaleźć drugi ośrodek, który w tak krótkim czasie (bo czymże są trzy stulecia w perspektywie historycznej?) kilkakrotnie tak gruntownie zmienił swe oblicze. Jeszcze trudniej byłoby znaleźć miasto, którego kultura powstawała dzięki spotkaniu tak wielu tak różnych tradycji.

 

Białystok był zatem jedną z czołowych magnackich rezydencji schyłku I Rzeczypospolitej. W epoce zaborów wyrósł na znaczący ośrodek przemysłowy. Jego gospodarkę i kulturę współtworzyli obok Polaków Żydzi, Białorusini, Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Litwini i Tatarzy - wyznawcy katolicyzmu, prawosławia,  wyznań protestanckich, judaizmu i islamu.

 

Dzisiejszy Białystok z dumą odwołuje się do swych tradycji, pielęgnując wspomnienie wspaniałych polskich Kresów, gdzie ów tygiel narodów i religii pozostawił po sobie niepowtarzalne zjawiska kulturalne. Białystok jest dziś jednym z ostatnich miast, gdzie owa tradycja jest wciąż obecna w codziennym życiu mieszkańców.

 

Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość