Rzeki, cieki, rowy, stawy na terenie miasta

Rzeka Biała główna rzeka Białegostoku jest lewobrzeżnym dopływem Supraśli o długości 29,9 km i powierzchni zlewni 119 km2. Rzeka bierze swój początek pod Protasami na wysokości ok. 168 m npm, uchodzi do Supraśli na wysokości 115 npm. Przeciętny spadek koryta rzeki - 2,1 ‰. Kierunek biegu rzeki północno – zachodni.

Na terenie miasta Białegostoku znajduje się  40 112 mb odbiorników wód deszczowych. Są to rowy, cieki naturalne /Dolistówka i Bażantarka/ oraz rzeka Biała.

Utrzymaniem oraz eksploatacją powyższych urządzeń zajmuje się Departament Ochrony Środowiska i  Gospodarki Komunalnej. Prace polegają głównie na konserwacji bieżącej powyższych urządzeń wodnych oraz stawów na terenie miasta tj.:

• wykaszaniu skarp i poboczy  cieków z porostów traw
  • wykaszanie dna z roślinności wodnej
  • usuwanie zakrzaczeń na skarpach cieków
  • odmulaniu dna cieków
  • wymianie  zniszczonych umocnień
  • naprawa budowli piętrzących
  • likwidacja zatorów na trasie cieków

Na terenie Białegostoku znajduje się 14 stawów. Systematycznie w miarę posiadanych środków następuje renowacja i odbudowa zbiorników w granicach miasta.
Ostatnio odbudowane zostały stawy: „Serce’’ w Parku Planty oraz staw przy Galerii „Biała”.

W najbliższych planach miasta jest renowacja pięciu stawów w Parku Lubomirskich w (Dojlidy), dwóch stawów przy Browarze Dojlidy oraz stawu przy ul. A. Fredry.

Kolejne planowane realizacje to odbudowa stawu przy pałacyku Fasbacha w Dojlidach, fosy w Ogrodzie Branickich, oraz stawów   przy ul. Marczukowskiej  oraz staw przy ul. Mickiewicza.

Staw przy ul. Marczukowskiej

Rów Bażantarka – odbiornik wód deszczowych

Przykład budowli wodnej

– mnich na stawie w Parku Lubomirskich