A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Odnawialne-alternatywne źródła energii
Utworzony przez: Elżbieta Kuptel 09.12.2009, 13:22

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Źródła, których zasób odnawia się w naturalnych procesach. W Ustawie Prawo energetyczne, źródła energii zdefiniowano jako: „Odnawialne źródło energii – źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek, energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego oraz z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych”. Nieodnawialne źródła energii to  źródła, których wykorzystanie postępuje szybciej niż naturalne odtwarzanie.

 

W Polsce nałożono obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł  o czym mówi rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 19 grudnia 2005r. (Dz. U. Nr 261, poz. 2187). W rozporządzeniu podano wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003r. do 9% w 2010r.. W 2006r. przyjęto nowelizację ustawy, ustalając nowy poziom 10,4% w 2010r. Obecnie udział energii ze źródeł odnawialnych w zapotrzebowaniu Unii Europejskiej na energię pierwotną wynosi 6%.


W województwie podlaskim największe znaczenie ma produkcja biomasy. Wzrastające ceny konwencjonalnych surowców energetycznych wymuszają korzystanie z OZE.

 

Działalność gospodarcza bazująca na odnawialnych źródłach energii pozwala efektywnie wykorzystać zasoby środowiska naturalnego oraz stwarza możliwość utworzenia nowych miejsc pracy.

 

Do surowców (źródeł) odnawialnych należą:


a) energia wiatrowa,
b) energia słoneczna,

  • promieniowanie słoneczne (kolektory słoneczne)
  • światło słoneczne (ogniwa fotowoltaiczne)
     

c) energia geotermalna (wnętrze ziemi)
d) energia wody (hydroelektrownie).

  • energia spadku mas wódy (tamy, elektrownie szczytowo – pompowe, MEW)
  • energia prądów morskich, pływów i falowania
     

e) biomasa (drewno, słoma,), biogaz (odchody zwierząt, odpady komunalne) i biopaliwa.

 

Biała Księga Unii Europejskiej wskazuję potrzebę wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii do 12 % w bilansie pozyskania energii pierwotnej do roku 2010.

 

« Poprzednia123Następna »
Słowa kluczowe:energia
Ostatnia modyfikacja: Monika Kamińska 03.02.2010, 10:34
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość