A A A Przełącz na wysoki kontrast
Comenius Edycja 2009-2011
Utworzony przez: Roman Tatarzyński 26.11.2009, 14:14
 1. Europa-Tygiel Narodów

   

  Wielostronny projekt realizowany przez Szkołę Podstawową Nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku.

  Czas realizacji projektu: 1.08.2009-31.07.2011, przyznana kwota dofinansowania: 24 000 €

  Partnerami projektu są szkoły z 8 krajów: Polski, Turcji, Słowenii, Włoch, Rumunii, Hiszpanii, Bułgarii i Szwecji.

   

  Projekt „Europa-Tygiel Narodów” łączy tradycje, pieśni, legendy, gry i zabawy oraz kulinaria. Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie wszystkich krajów partnerskich będą mieli szansę poznać nie tylko inne kultury, tradycje, ale przede wszystkim docenić własną historię, korzenie oraz wartości. W projekcie uczniowie będą m.in. wyszukiwać, selekcjonować informacje, edytować teksty, tworzyć krótkie formy artystyczne (sztuka teatralna, taniec, śpiew).

 2.  

 3. Rozszerzanie Kontaktów w Europ ie i Nowe Możliwości w Szkołach - „Przyjaciele”

   

  Wielostronny projekt realizowany przez Szkołę Podstawową Nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.

  Czas realizacji projektu: 1.08.2009-31.07.2011, przyznana kwota dofinansowania: 15 000 €

  Partnerami projektu są szkoły z 8 krajów: Polski, Hiszpanii, Anglii, Włoch, Czech, Danii, Rumunii, Grecji.

   

  Celem partnerstwa jest rozwój szerokiej wiedzy i zrozumienia europejskiej kultury i języków przez dzieci w wieku od 3 do 14 lat. Poruszane tematy główne to: środowisko, kulturowa spuścizna i język ojczysty, języki obce, tolerancja. Konkretne cele projektu dotyczące dzieci to m.in.: rozwój świadomości europejskiej, praca nad językiem ojczystym i obcym, wspomaganie wczesnego nauczania języka angielskiego, rozwijanie umiejętności komputerowych u małych dzieci, rozwijanie wyobraźni, kreatywności i dodatkowych umiejętności w pracy zespołowej. Natomiast najważniejsze cele dot. nauczycieli to: rozwijanie nauki języków obcych, wprowadzenie nowych metod aktywizujących itd.

 4.  

 5. Świętujmy razem

   

  Wielostronny projekt realizowany przez Szkołę Podstawową Nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku.

  Czas realizacji projektu: 1.08.2009-31.07.2011, przyznana kwota dofinansowania: 24 000 €

  Partnerami projektu są szkoły z 5 krajów: Polski, Włoch, Węgier, Holandii, Grecji, Francji.

   

  Założeniem projektu jest chęć zapoznania z dziedzictwem kulturowym i tradycjami krajów partnerskich. Będzie to możliwe dzięki poszczególnym działaniom. m.in.:  nauce piosenek i pozdrowień w językach państw biorących udział w projekcie, poszerzeniu kulturowych horyzontów, promowaniu używaniu nowych technologii (videokonferencji, projektowanie stron internetowych) itd. Każdy kraj partnerski ma wykonać film DVD dotyczący świętowania Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, ślubów urodzin, unikatowych w danym kraju uroczystości.

 6.  

 7. Gołębica Amicita podróżuje po Europie szukając bohaterów i mistrzów

   

  Wielostronny projekt realizowany przez Szkołę Podstawową Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku.

  Czas realizacji projektu: 1.08.2009-31.07.2011, przyznana kwota dofinansowania: 24 000 €

  Partnerami projektu są szkoły z 5 krajów: Polski, Niemiec, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czech, Włoch, Bułgarii, Hiszpanii.

   

  Dzieci uczestniczące w projekcie będą badały życie wielkich europejskich osobowości z literatury, historii oraz innych dziedzin życia. Dowiedzą się one w jaki sposób i dlaczego ich bohaterowie i mistrzowie wpływają na społeczeństwo Europy, biorąc pod uwagę ich cele, osiągnięcia oraz rolę jaką odegrali. W projekcie będą miały odzwierciedlenie takie dziedziny, jak: życie codzienne, sport, muzyka, literatura, sztuka, polityka, historia, religia, nauki przyrodnicze.

 8.  

 9. Uczniowie tworzą własną europejską tożsamość, budując paneuropejskie miasto

   

  Wielostronny projekt realizowany przez Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. Pułku Piechoty w Białymstoku.

  Czas realizacji projektu: 1.08.2009-31.07.2011, przyznana kwota dofinansowania: 24 000 €

  Partnerami projektu są szkoły z 7 krajów: Polski, Szwecji, Francji, Niemiec, Grecji, Rumunii, Turcji.

   

  Celem projektu jest nauka o różnorodności kulturowej w Europie. Cel ten ma być osiągnięty dzięki stworzeniu przez uczniów własnego europejskiego miasta. Dziedziny, które będzie obejmował projekt to zasoby/prace, usługi, architektura, transport, środowisko, demokracja/prawo, równość, kultura, turystyka, rekreacja, edukacja i opieka zdrowotna/ubezpieczenia. Nauczyciele będą kładli nacisk na to, by uczniowie uczyli się radości w opanowaniu wielu języków, by rozwijali swe umiejętności komputerowe, by uczyli się postaw obywatelskich itd.

 10.  

 11. W poszukiwaniu Europejskiego Grala

   

  Wielostronny projekt realizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

  Czas realizacji projektu: 1.08.2009-31.07.2011, przyznana kwota dofinansowania: 15 000 €

  Partnerami projektu są szkoły z 5 krajów: Polski, Belgii, Francji, Bułgarii, Czech, Norwegii.

   

  Projekt opiera się na poszukiwaniach obejmujących partnerskie kraje europejskie, w których rozpatrywane będą następujące dziedziny: literatura, muzyka, sztuka, historia. Wszystkie działania projektu są włączone do gry towarzyskiej zaprojektowanej przez partnerskie szkoły i stworzonej dla uczniów zaangażowanych w projekt. Do szczegółowych celów projektu należą: refleksja nad kulturą własnego kraju i wyodrębnienie różnic pomiędzy kulturami uczestników; wzmocnienie w uczniach poczucia demokracji, wzbudzenie empatii w stosunku do innych młodych Europejczyków; rozwijanie kompetencji językowych, zachęcenie do używania technologii informacyjnej itd.

 12.  

 13. Daleko, ale blisko

   

  Wielostronny projekt realizowany przez VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku.

  Czas realizacji projektu: 1.08.2009-31.07.2011, przyznana kwota dofinansowania: 15 000 €

  Partnerami projektu są szkoły z 4 krajów: Polski, Niemiec, Szwecji, Austrii.

   

  Głównym celem wspólnej pracy różnych partnerów projektu jest wzbogacenie wiedzy i rozwinięcie kompetencji interkulturowych zarówno uczniów jak i nauczycieli. W pierwszym roku projektu tworzony będzie przewodnik w języku angielskim napisany przez młodzież dla ludzi młodych (szczególnie dla turystów pieszych). W przewodniku będą zawarte informacje dotyczące historii poszczególnych regionów, atrakcji turystycznych, miejsc uczęszczanych przez młodych ludzi, jak również informacje nt. sportów narodowych oraz rozmówki z najbardziej przydatnymi zwrotami w językach państw biorących udział w projekcie. W drugim roku projektu zostanie stworzone opowiadanie literackie w j. angielskim, które będzie ilustrowane i publikowane na łamach magazynu internetowego.

 14.  

 15. Alternatywne źródła energii – Przyjaciele środowiska

   

  Wielostronny projekt realizowany przez Zespół Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 im. Św. Józefa w Białymstoku.

  Czas realizacji projektu: 1.08.2009-31.07.2011, przyznana kwota dofinansowania: 15 000 €

  Partnerami projektu są szkoły z 5 krajów: Polski, Bułgarii, Włoch, Rumunii, Francji.

   

  Projekt ma na celu przeanalizowanie aspektów technicznych, technologicznych i finansowych, a także skutki rozwoju nowych technologii mających wpływ na środowisko. Głównymi celami projektu jest pozyskanie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności ochrony środowiska poprzez naukę podstawowych zagadnień dotyczących odnawialnych źródeł energii (wiatru, wody, słońca); praca z innymi szkołami nad dokumentacją techniczną w języku angielskim związana z technicznymi parametrami systemu produkcji i wykorzystywania energii, analiza możliwych alternatywnych źródeł energii na terenie krajów biorących udział w projekcie itd.

 

 

Słowa kluczowe:projekty UE
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 12.08.2010, 08:16
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Dane kontaktowe

Departament Edukacji, Kultury i Sportu
ul. Ludwika Waryńskiego 8,
15-950 Białystok,

zobacz na mapie
tel.  85 869 63 30
fax  85 869 63 32
edukacja@um.bialystok.pl