Ks. Prałat Antoni Lićwinko

Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego za całokształt dokonań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego miasta

Ks. Prałat Antoni Lićwinko

Urodzony w Jadeszkach, w parafii Jaświły. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 r. w prokatedrze białostockiej, z rąk biskupa Władysława Suszyńskiego. W latach 1977 – 2008 był proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku.

Dzięki jego staraniom wykonano wiele prac remontowych i konserwatorskich w farze (m.in. urządzenie kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, ustanowienie nowego ołtarza soborowego, konserwacja ołtarza Ukrzyżowania w kaplicy Najświętszego Sakramentu, konserwacja ołtarza głównego, konserwacja organów, ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej), a obecny wygląd starego tzw. ‘białego kościoła’, to efekt jego wieloletniej, konsekwentnej pracy z konserwatorami i specjalistami z zakresu ochrony zabytków.

Efektem nieustannych działań podejmowanych przez ks. A. Lićwinkę, od 1979 r., w ‘białym’ kościele jest przywrócenie świetności tej zabytkowej, najstarszej w mieście świątyni. W latach 1979 – 2003 wykonano w kościele m.in. : badania konserwatorskie polichromii ścian, badania archeologiczne we wnętrzu kościoła i na cmentarzu przykościelnym, zbudowano kaplicę - gdzie, pochowana jest m.in. Izabela Branicka - pod posadzką kościoła (i umożliwiono jej zwiedzanie), konserwację: polichromii, ołtarza głównego, organów, nagrobka Stefana Mikołaja i Katarzyny Aleksandry Branickich, portalu frontowego, nagrobka serca Jana Klemensa Branickiego, konfesjonałów, epitafium Izabeli Branickiej.

Przy jego zaangażowaniu powstały „Katedralne Koncerty Organowe" – cykl koncertów odbywających się w okresie letnim w piątkowe wieczory. Artyści z kraju i zagranicy, wykonują utwory na stuletnich katedralnych organach, stanowiących chlubę świątyni. Natomiast w ‘białym’ kościele, dzięki przychylności ks. proboszcza, zainicjowano niedzielne, majowe "Koncerty w Starym Kościele", cieszące się dużym zainteresowaniem białostoczan.

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:41
Laureaci