Marcin Nałęcz Niesiołowski

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt dotychczasowej twórczości artystycznej

Marcin Nałęcz Niesiołowski

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno – operowej prof. Bogusława Madeya. Od 1997 r. dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Białostockiej (obecnie Opery i Filharmonii Podlaskiej). Od 2007 r. – dr w AMFC w W-wie.

Prowadzi działalność koncertową współpracując z orkiestrami w kraju i za granicą (m.in. Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa); brał udział w licznych festiwalach i prezentacjach w kraju i za granicą ( m.in. tournee Orkiestry Bruksela – Paryż w 2007 r., tournee w Belgii 2006 r., koncert w ramach Festiwalu „Wystawa Ogrodnictwa” Rathenow – Niemcy (2006 r.); koncert w Schwerinie w Niemczech; koncerty w Mińsku na Białorusi i we Lwowie na Ukrainie; Wielka Gala „Wiktorów” w Teatrze Narodowym w Warszawie), orkiestra pod dyrekcją M. Nałęcz – Niesiołowskiego uczestniczy w życiu kulturalnym miasta – koncertowała m.in. podczas obchodów 100-lecia Bazyliki Katedralnej (2005), Dnia Papieskiego (2005), Święta Niepodległości, Roku Ukrainy w Polsce (2005).

Jako dyrygent jest odtwórcą dzieł nieznanych w kraju, brał także udział w realizacji prawykonań utworów współczesnych kompozytorów (M. Małeckiego, W.Zycha, M. Hertela).

Jego dorobek fonograficzny obejmuje kilkanaście płyt CD, nagrania telewizyjne oraz nagrania muzyki rozrywkowej i filmowej. Dzięki jego zaangażowaniu w Studio S-1 w Warszawie nagrano oratorium „Litania Matki Bożey Supraślskiey”.

Jest także dyrektorem artystycznym i dyrygentem warszawskiej Orkiestry Kameralnej Mała Filharmonia, która od ponad 5 lat prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą, współpracując z najwybitniejszymi polskimi artystami. Płyta orkiestry z koncertami fortepianowymi Bacha, Mozarta i Beethovena w wykonaniu 11-letniego wówczas Stasia Drzewieckiego uzyskała nominację do Fryderyka 1998. Od 1999 r. jest także dyrygentem gościnnym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, gdzie m. in. przygotował i poprowadził premierowe przedstawienie baletowe Gala Niżyńskiego z muzyką I.Strawińskiego (Święto wiosny), C.Debussy’ego (Gry) i F.Chopina (Sylfidy).

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Marszalka Woj. Podlaskiego (2000), „Ad Astra” – nagroda Ministra Kultury dla młodych, utalentowanych twórców kultury (2001), Srebrny Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Gloria Artis”, Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego.

Zdjęcie: z archiwum Opery i Filharmonii Podlaskiej

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:35