Ryszard Doliński

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt dokonań artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Bruscona w spektaklu "Komediant" Thomasa Bernharda

Ryszard Doliński

Absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST w Warszawie. Pracę w BTL rozpoczął jako student, w 1983 roku. Zagrał w spektaklach „Panto i Pantanto” i „Zielonej gęsi”. Od 1984 r. związany jest etatowo z Białostockim Teatrem Lalek. Jego gra została dostrzeżona przez reżyserów i krytyków teatralnych już od pierwszych ról. Jego kreacje bohaterów w wielu spektaklach, to cała gama niezapomnianych, charakterystycznych postaci.

Doliński grał m.in. w sztukach: „Scenariusz dla trzech aktorów”, „Dekameron”, „Polowanie na lisa”, „Niech żyje Punch!”, „Krótki kurs piosenki aktorskiej”, „Kabaret Dada”, Cyrano de Bergerac”, „Scrooge, czyli opowieść wigilijna o duchu”, „Płaszcz”, „Rozmowy z diabłem”, „Merlin Mongoł”, „Spowiedź w drewnie”, „Komediant”, „Spalona powieść”.

Za wybitne kreacje aktorskie otrzymał nagrody indywidualne na festiwalach krajowych i zagranicznych. Jego kreacja w spektaklu „Niech żyje Punch !” ma już wieloletnią historię (premiera w reż. W. Szelachowskiego w 1995 r.) i była wielokrotnie nagradzana, m.in..:
- za najwybitniejszą rolę aktorską na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1995),
- nagrodą główną aktorską na IV Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie (1996),
- za najwybitniejszą kreację aktorską na IV Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek (1997),
- nagrodą aktorską na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form KONKTRAPUNKT’97 w Szczecinie,
- indywidualną nagrodą aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Biała Wieża w Brześciu (2006).

„(…) to bardzo dobry spektakl. Aktorsko z życiową rolą Dolińskiego, reżysersko z nareszcie czytelnymi i uzasadnionymi, profesjonalnie płynnymi przejściami z planu żywego lalkowy i z powrotem, aż do ‘planu muzycznego’, dobry inscenizacyjnie, technicznie, tekstowo i obrazowo, to po prostu Punch.” [A. Koziara, Kurier Podlaski 1995].

Marian Pecko - reżyser „Komedianta” – zdecydował się na realizację tej sztuki w BTL, ponieważ znalazł w Dolińskim idealnego odtwórcę tej roli, prawdziwego komedianta.

„Komedianta” nie da się ot, tak po prostu zagrać, trzeba nim być. W przeciwnym razie cały tekst zamienia się w czcze gadanie. Co więcej, każde przedstawienie jest jak nowa walka na ringu: nawet mistrz może pójść na deski.” [Kurier Poranny]

„Doliński wypełnia sobą całą scenę. Momentami nie sposób oderwać od niego oczu, trudno też ocenić, gdzie kończy się prawda, a zaczyna fikcja (…). Tak jak życie Bruscona jest życiem zamienionym w sztukę, tak na wskroś teatralny jest Doliński. Patos goni tu patos, szept zamienia się w krzyk (…) Aktor z rozwścieczonego potwora zmienia się w uosobienie spokoju. Jakby właśnie zaczął ćwiczyć inną kwestię ze swojej komedii ludzkości.” [Gazeta Wyborcza Białystok]

Sam Doliński o roli Bruscona w Komediancie powiedział: „(…) To postać niejednoznaczna. Myślę, że w spektaklu próbujemy go trochę wybronić. Dlatego ta rola to karkołomne zadanie. Zwłaszcza teraz, po wypowiedzi reżysera na mój temat, poczułem się nieco speszony. Już mam plecak ciężki na plecach, a teraz Przybylo tam jeszcze kilka kilogramów. Z powodu odpowiedzialności, rzecz jasna.”

Ryszard Doliński dysponuje niezwykłą skalą aktorskich umiejętności, zarówno w rolach dramatycznych, jak i komediowych, w spektaklach dla dzieci i dla dorosłych. Na wiele sztuk warto się wybrać do BTL-u właśnie ze względu na grę Dolińskiego.

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:35
Laureaci