Jerzy Maksymiuk

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt dokonań artystycznych

Jerzy Maksymiuk

Urodził się w 1936 roku w Grodnie. W Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie ukończył edukację na trzech wydziałach: fortepianu w klasie prof. Jerzego Lefelda, kompozycji w klasie prof. Piotra Perkowskiego i dyrygentury u prof. Bogusława Madeya.

W latach 1970-72 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie. W roku 1972 r. stanął na czele Polskiej Orkiestry Kameralnej, działającej początkowo przy Warszawskiej Operze Kameralnej, uznanej przez wielu krytyków za jedną z najlepszych orkiestr. Pod jego batutą Polska Orkiestra Kameralna koncertowała w takich salach jak: Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein. Angielski debiut orkiestry zaowocował kontraktem z wytwórnią płytową EMI oraz licznymi koncertami na renomowanych festiwalach europejskich. Jerzy Maksymiuk nagrał z POK kilkanaście płyt, obejmujących muzykę od baroku (m.in. Cztery pory roku A. Vivaldiego z K. Jakowiczem), poprzez Haydna, Mozarta, Rossiniego, Mendelssohna, Griega, Czajkowskiego, po muzykę współczesną. Zespół i jego dyrygent byli wielokrotnie nagradzani prestiżowymi nagrodami, m.in. dwukrotnie nagrodą krytyków "Orfeusz" na Festiwalu „Warszawska Jesień” oraz dwukrotnie nagrodą Wiener Flötenuhr za nagranie koncertów fortepianowych W. A. Mozarta. W 1975 rozpoczął pracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą odbył liczne tournée po całej Europie i dwukrotnie po USA, a także wiele nagrywał (płyta z Koncertami skrzypcowymi K. Szymanowskiego z udziałem K. A .Kulki uzyskała nagrodę Diapason d'Or). Lata 1983-91 to okres owocnego szefowania BBC Scottisch Symphony Orchestra i licznych tournée po Europie z tym zespołem.

W 1990 r. podjął współpracę z English National Opera, gdzie prowadził przedstawienie opery W.A.Mozarta "Don Giovani", a trzy lata później przygotował "Zemstę nietoperza" J. Straussa (1993).

Artysta na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Israel Chamber Orchestra, Los Angeles Chamber Orchestra. Jednocześnie stale współpracuje z polskimi zespołami, głównie z Sinfonią Varsovią, której trzon stanowią członkowie Polskiej Orkiestry Kameralnej.
W roku 1990 otrzymał honorowy tytuł doktora honoris causa w Strathclyde University w Glasgow. Nagrał ponad 100 płyt, m.in. dla EMI, Hyperior, Nanos.

Maksymiuk jest też kompozytorem (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa).

W styczniu 2004 r., podczas nadzwyczajnego koncertu w ramach obchodów 50-lecia Filharmonii Białostockiej, otrzymał tytuł Honorowego Dyrektora Artystycznego Filharmonii Białostockiej.

Zdjęcie: z archiwum Opery i Filharmonii Podlaskiej

Last Modification:Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:37