A A A Przełącz na wysoki kontrast
Andrzej Dworakowski

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt dokonań twórczych

 


Grafik, malarz, scenograf. Urodzony w 1954 roku w Lidzbarku Warmińskim. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierun-kiem prof. A. Rudzińskiego, aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. T. Pągowskiej. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, sztuką akcji oraz scenografią i aranżacją wystaw muzealnych. Od 1976 roku członek grupy WARSZTAT (Marek Jaromski, Andrzej Kalina, Andrzej Dworakowski). Od 1987 roku wykładowca Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Grafik Białostockiego Teatru Lalek. Współorganizator i pomysłodawca (obok Tomasza Kukawskiego) projektu wystawienniczego „Graficzny Białystok”.


Wystawy indywidualne: m.in. w Galeriach ASP, ”Foyer”, „Lufcik” w Warszawie, Galerii „Chłodna 20” w Suwałkach, Galerii Sztuki Uniwersytetu Albany w USA, Sielska Gallery w Strasbourgu we Francji, „Forum Fabricum” w Łodzi, 10 wystaw indywidualnych w Galerii Arsenał w Białymstoku (od 1981r.).


Wystawy zbiorowe: m.in. Wystawa Grafików Polskich i Niemieckich w BWA w Toruniu w 1988, kolejne edycje Supraskich Spotkań z Naturą i Sztuką ‘Uroczysko’, Wschodni Salon Sztuki –Grafika 2001 w Lublinie, Biały Salon Sztuk Pięknych Białystok – Łomża – Suwałki; IV Międzynarodowe Biennale Grafiki w Baden-Baden RFN w 1985, XVII Międzynarodowe Biennale Grafiki w Lublijanie Jugosławia 1987 oraz 13 realizacji z grupą ‘Warsztat’.


Liczne realizacje scenograficzne (w Białostockim Teatrze Lalek m.in.: „Żywa klasa”, „Krótki kurs piosenki aktorskiej”, „Państwo Fajnackich”, „Krótki kurs wychowania seksualnego”; „Gianni” w Teatrze 3/4 Zusno; „Wznowienie” w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku oraz w teatrach dla dzieci w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie). Jego prace znajdują się w zbiorach m. in.: Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Zachęta w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach.

 

 

„Ulubioną formą plastyczną Andrzeja Dworakowskiego jest rysunek. Bardzo często jego prace, tworzone na tekturze przy pomocy kredki lub miękkiego ołówka, sprawiają wrażenie „zgrzebnych”, ubogich i bardzo oszczędnych. Ta zamierzona zgrzebność formalna potęguje ich ekspresyjną wymowę-rysunki Dworakowskiego wyrażają uczucia tak gwałtowne, że sprawiają wrażenie prowokacji - artystycznych i moralnych- obok których trudno przejść obojętnie.”

[Joanna Tomalska „Andrzej Dworakowski” , Galeria Białostocka, Białystok 1994]

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:37
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Laureaci