Zespół Kasa Chorych

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt działalności

Zespół Kasa Chorych

„Kasa Chorych” – legenda polskiego bluesa. Zespół powstał w Białymstoku na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych i utrzymuje się na szczycie polskiej sceny bluesowej już 25 lat! Założony przez Ryszarda Skibińskiego –‘Skibę’ i Jarosława Tioskowa. W 1978 r. w Jarocinie na IX Wielkopolskich Rytmach Młodych otrzymał trzy nagrody, co dało początek interesującej karierze białostockich bluesmanów. Występowali na „Rockin’ Jamboree”, „Rock – Arena”, „Pop session”, „Rockowisku” , gdzie dali się poznać jako grupa wierna tradycji, o indywidualnym, charakterystycznym brzmieniu. W 1982 r. ich singiel z utworami instrumentalnymi „Szalona Baśka” i „Blues Chorego” znalazł się na trzecim miejscu listy przebojów stacji radiowej w Baltimore (USA), i to bez żadnej akcji reklamowej! Płyta trafiła do USA prywatnymi „kanałami”.

Internetowy magazyn www.blues.pl przypomina epizod z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych: „Pomimo tego, że Kasa Chorych wykonywała wówczas utwory instrumentalne, nie oparła się działaniu wszechwładnej cenzury. Za sprawą tej szacownej instytucji, przepiękny, liryczny blues, pod równie pięknym tytułem „Jak się czujesz ze mną w łóżku?”, na pierwszej (oczywiście analogowej) płycie zespołu ukazał się pod nic nie mówiącym tytułem: „Jak się czujesz?”

Dobrze zapowiadającą się karierę zespołu przerwała jednak tragiczna śmierć lidera – Ryszarda Skibińskiego. Jednakże muzycy, po 10-letniej przerwie, z Jarosławem Tioskowem jako liderem, powrócili na muzyczną scenę. W 1994 r. wydali płytę „Blues band”, koncertowali na większości ważnych polskich festiwali, włącznie z „Sopotem ’94”. Wielokrotnie pojawiali się też na ‘lokalnym podwórku’, głównie na „Jesieni z bluesem” i - poświęconych pamięci R. Skibińskiego - „Zaduszkach bluesowych”. W 1998 r. ukazała się kolejna ich płyta pt. „ Chcę Cię kochać”. Obecnie zbierają materiał na nową płytę, zapowiadaną na jesień 2003 roku. Przygotowywane na nią utwory można było usłyszeć na „Zaduszkach bluesowych ’02”, organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury, a opinie po koncercie były tylko pochlebne: „ Kasa [Chorych] świetnie radziła sobie zarówno z dynamicznymi, ostrymi bluesami, jak i muzyczną liryką i sentymentem.(...) Wielka różnorodność brzmień i pomysłów muzycznych połączona z niezwykle solidnym wykonaniem. Tioskow w świetnej formie. Co prawda słuchając kolejnych kawałków miało się wrażenie, że „skądś to znamy”, jednak przyjemność „odbioru” była naprawdę wielka. Zespołowi należą się słowa najwyższego uznania. Po raz pierwszy po wyjściu z koncertu Kasy Chorych odruchowo zacząłem rozglądać się za stosikiem z płytami. Trzeci krążek może być autentycznym, z dawna oczekiwanym przełomem w karierze białostockich bluesmanów.”

[J. Szerszunowicz „Zdrowa Kasa Chorych”, Kurier Poranny, 12.11.2002 r.]

Obecnie w skład zespołu wchodzą: Jarek Tioskow – gitara, slade, śpiew, harmonijka; Marek Szerzyński – gitara basowa; Mirosław Piechnik – perkusja; Michał Kielak – harmonijka; Grzegorz Kluczyński – gitara;

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:37
Laureaci