Ryszard Kuzyszyn

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za wybitne osiągnięcia artystyczne i osobowość artystyczną

Ryszard Kuzyszyn

Ryszard Kuzyszyn, ur. w 1927 r. w Sanoku. Dyplom na Wydziale Scenografii w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1955 r. W latach 60-tych przyjechał do Białegostoku, by zaprojektować scenografię do sztuki „Głupi Jakub” (1961r.). Został. Jest białostoczaninem z wyboru. Zaprojektował ponad 180 scenografii teatralnych, współpracował z wybitnymi reżyserami w teatrach dramatycznych i lalkowych w całym kraju m.in. z Tadeuszem Aleksandrowiczem, Izabellą Cywińską, Czesławem Wołłejką. Jest jednym z tych twórców, którzy zrobili scenografię prawie do całej polskiej klasyki (m.in. Dziady,Kordian).

Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość scenograficzną, m.in.:
1975r. – „Złota podkowa” w Rzeszowie za najlepszą scenografię roku „Szewcy” Witkacego;
1980r.- „Srebrna łódka” w Łodzi, za przedstawienie roku „Odprawa posłów greckich” J. Kochanowskiego;
1991r. - III nagroda w Opolu , za scenografię - „Miecz”
1993r. – I nagroda w Opolu, za scenografię - „Król jeleń”

W Białymstoku był autorem scenografii do 86 spektakli w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki, projektował także dla Białostockiego Teatru Lalek. Swoje prace prezentował wielokrotnie także na wystawach malarstwa, uczestniczył w malarskich plenerach w Białowieży, organizowanych przez ZPAP.

„Kuzyszyn zawsze podkreśla, że scenografia musi ściśle przylegać do zamysłu reżysera i gry aktorów, bo inaczej staje się po prostu dekoracją. Musi być miejscem akcji, nie tylko jej tłem. Jeśli nie ma co do tego zgody, to scenografia rozpada się na poszczególne przedmioty, staje się kawałkiem drewna, zwojem tkaniny, a nie „osobami dramatu”, które milcząco ale w sposób znaczący i istotny dla całego przedsięwzięcia, jakim jest spektakl, dopełniają treść i pozwalają na intensywniejsze przeżycie tego, „co autor chciał powiedzieć”. I jeszcze jedno: scenografia musi się udać. Malarstwo, rysunek czy grafika niekoniecznie, ale scenografia – tak. Zbyt dużo ludzi pracuje nad spektaklem, żeby można było pozwolić sobie na niepowodzenie. (...) Scenografia dla Kuzyszyna jest zdecydowanie sztuką kinetyczną-porusza się i żyje dopóty, dopóki trwa spektakl. Dlatego scenograf nie lubi oglądać ani teatralnych zdjęć, ani wystaw scenograficznych projektów, z których wionie martwotą.”
[Andrzej Koziara, „Ryszard Kuzyszyn Scenografia. Malarstwo” katalog, Białystok 2000]

„Z paru swoich projektów jestem zadowolony, paru się strasznie wstydzę, reszta – od biedy...” – mówi o swoich dokonaniach R. Kuzyszyn

[Gazeta Wyborcza Białystok 12.02.2002r.]

Ryszard Kuzyszyn zmarł w styczniu 2004 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku.

Zdjęcie: Konrad Kuzyszyn

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:38