Wiesław Jurkowski

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt dokonań twórczych w dziedzinie plastyki i scenografii

Wiesław Jurkowski

Urodzony w 1939 roku w Oleszkowie (woj.białostockie). Studia ukończył z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w 1964 r.

Scenograf w Białostockim Teatrze Lalek oraz wykładowca na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Stworzył kilkadziesiąt projektów scenografii do spektakli w Białymstoku, projektował także dla teatrów lalek w Warszawie, Lublinie, Rabce, Warnie (Bułgaria) i Kijowie (Ukraina).

Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych grafiki, rysunku, malarstwa w Białymstoku (dwanaście wystaw indywidualnych w okresie 1964-1999), Warszawie, Gdańsku, Warnie. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych m.in.
- Ogólnopolska Wystawa Malarstwa i Grafiki, Bielsko-Biała 1965 [brązowe medale za malarstwo i grafikę]
- X Salon Międzynarodowy „PARIS-SUD” a JUVISY, Paryż 1969 [złoty medal w grupie malarzy polskich]
- Wystawa Malarstwa Polskiego, Budapeszt (Węgry) 1980
- Wystawa Scenografii Teatru Lalek „Świat Polskiej Szopki”, Budapeszt (Węgry) 1996
- Salon „Uroczysko ”, Supraśl 1998

„Malarstwo Jurkowskiego to rodzaj ekspresji przechodzącej swoistą metamorfozę. Wcześniejsze dzieła artysty są obrazami jakby „gęstszymi” poprzez formę, koloryt, sposób nakładania farb i kompozycję. Temat pozostaje zaś niemal niezmienny-jest nim przeważnie koń (...)Obrazy z obecnego etapu twórczości to formy skrystalizowane przez czysty, ostry kontur, podkreślający dojrzałą, przemyślaną kompozycję stworzoną przy pomocy jasnych świetlistych barw.”

[ Joanna Tomalska „Wiesław Jurkowski” , Galeria Białostocka, Białystok 1994]

We wstępie do katalogu z wystawy w białostockiej Galerii Arsenał w 1999 r. Monika Szewczyk o malarstwie W. Jurkowskiego napisała: „ Abstrakcyjne czy realistyczne, prace Wiesława Jurkowskiego zawierają autentyzm, szczerość, są doprowadzone, domalowane do końca. Mają swój klimat, swoją logikę i konsekwencję. Moszczą sobie miejsca w naszej pamięci, pozyskując nasz szacunek i zaufania. Dotyczy to w równej mierze całej twórczości tego artysty”.

[„Wiesław Jurkowski”, Galeria Arsenał Białystok, 1999]

O swojej twórczości:
Na stwierdzenie dziennikarza: „ Wygląda Pan na człowieka wyciszonego, spokojnego, zadowolonego z życia... Nie ma w panu jakiego artystowskiego napięcia...” Artysta odpowiada „... A napięcie? W zupełności wystarcza mi twórczych niepokojów - wątpliwości, które noszę w sobie. Po co się napinać? Trzeba po prostu rzetelnie pracować. Mnie obchodzą moje projekty, obrazy, scenografie. Gdy patrzę na nie, to niemal zawsze widzę możliwość poprawienia czegoś, zrobienia lepiej. A porównywać jest do czego- do dyspozycji mam całą historię sztuki. I tu dopiero trzeba się napinać”

[„Wystarcza mi wątpliwości”- rozmowa J. Szerszunowicza z W. Jurkowskim, Kurier Poranny 05.02.2001r.]

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:38
Laureaci