Leon Tarasewicz

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt dokonań artystycznych oraz promocję kultury białostockiej i miasta Białegostoku w Polsce i na świecie – nie przyjął nagrody

Urodzony w 1957r. w miejscowości Stacja Waliły na Białostocczyźnie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył z wyróżnieniem w 1984 r. Od 1996 r. na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP prowadzi pracownię malarstwa.

Debiutował w połowie lat 80., w warszawskich galeriach Dziekanka i Foksal. Od tego czasu jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych [m.in. wystawy indywidualne: Galerie Boibrino i Galerie Nordenhake w Sztokholmie, Riverside Studios w Londynie (1986); Edward Thorp Gallery i Damont Brandt Gallery w Nowym Jorku (1987); Muzeum Narodowe we Wrocławiu (1988); Instituto Polacco di Cultura w Rzymie (1992); Springer & Wickler Galerie we Frankfurcie n. Menem; Pałacu Sztuki w Mińsku (1993); Galerii Zachęta w Warszawie (1999) – retrospektywa twórczości. Wystawy indywidualne w Białymstoku: BWA Arsenał (1987), Muzeum Okręgowe (1991), Galeria Arsenał (1995).

W 2001 r. reprezentował Polskę na Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji.

W 2002r. razem z Mirosławem Bałką prowadził w Sao Paolo warsztaty malarskie w ramach Festiwalu Kultury Polskiej w Brazylii, natomiast w kwietniu - jego realizacja plastyczna na Plaza Real w Barcelonie – była główną częścią prezentacji kultury polskiej w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii. Jest laureatem m.in. Nagrody im. Jana Cybisa, przyznawanej za dokonania w dziedzinie malarstwa; paszportu ‘Polityki’ – „za tworzenie na kresach i uznanie w metropoliach”. Jego dzieła znajdują się w zbiorach wielu instytucji w kraju i za granicą [m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu; w Moderna Museet w Szwecji, Kolekcji Arthura Sacklera w Nowym Jorku, National Museum of Contemporary Art w Seulu, w Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz w Galerii Arsenał w Białymstoku.

W swoim malarstwie wykorzystuje fascynację naturą, krajobrazem. Znakiem rozpoznawczym jego twórczości stały się barwne kolorowe pasy.

„Trafność tego określenia [czystość] w odniesieniu do malarstwa Tarasewicza tkwi, jak sądzę, w dwoistości skojarzeń, jakie ono w sobie niesie: fizycznych i moralnych. Obrazy te są więc czyste fizycznie, albowiem jasna jest ich koncepcja plastyczna, formy i kompozycje cieszą się przejrzystością, dźwięcznością i świetlistością koloru, ostrością kontrastu. Mięsista często faktura obrazów nie jest wynikiem wyrafinowanego cyzelanctwa, lecz naturalnie tłumaczy się ekspresją ruchu malarskiego, gestu. Jest synonimem spontaniczności. Poczucie fizycznej czystości wzmaga się jeszcze w najnowszych, malowanych w 1995 roku obrazach. (...) Czystość moralna obrazów Tarasewicza tkwi w autentyzmie jego, założonego intuicyjnie, programu malarskiego. Ów autentyzm staje się z pewnością bardziej czytelny, jeśli zna się artystę osobiście. I bez tego jednak, (...) „namalowana” spontaniczność i emocja zawarta w szczegółach formy, dają świadectwo szczerości.”

[Łukasz Gorczyca „Leon Tarasewicz: obrazy, które zatykają usta”, w katalogu TARASEWICZ, Galeria Arsenał BWA Białystok, 1995]

Podczas realizacji projektu w Barcelonie w 2002 r. L. Tarasewicz mówił: „ Ja się uczę. Nie miałem dotąd możliwości kontaktu z mauretańskim otoczeniem. Taka wymiana między artystą a odbiorcami daje nowe pomysły. Nie jest łatwo samemu się przełamać. Nigdy wcześniej nie używałem różowego. Teraz łączę kolory orientalnie, nie wiem, czy zrobiłbym to nad Wisłą. Zestawienia czystych kolorów to również cecha prawosławia, odzwierciedlenie duszy – od Rublowa po Malewicza.”

[ Lidia Ostałowska „Czerwony wygra” w: Gazeta Wyborcza 2-3 maja 2002 r.]

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:38