A A A Przełącz na wysoki kontrast
Piotr Sawicki

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za album "Białystok" będący wybitnym osiągnięciem autorskim w zakresie fotografii artystycznej

 

Piotr Sawicki

 

Uprawiał fotoreportaż, bo nie mogło być inaczej, skoro dziesięć lat pracował w "Kontrastach" Krzyżagórskiego. Zawsze jednak można było odnieść wrażenie, że bardziej pociąga go nieco inny zapis rzeczywistości, który wypadałoby tu nazwać foto-felietonem. Lubi myszkować po obszarach pogranicza kultur, ale bardziej niż rzeczy oczywiste i ostateczne zdaje się go pociągać detal, fragment, albo odłamana część większej całości. Zawsze jest to detal znaczący i to na tyle, że domaga się dopowiedzenia czy wręcz daleko idącej interpretacji.

 

Autor około 30 wystaw indywidualnych i uczestnik 150 wystaw zbiorowych, również zagranicznych, zrobił kiedyś wystawę pod tytułem "Zmienność nieba" i z pewnością nie był to reportaż z Nieba. Był to raczej wizualny raport o stanie chmur. Bardzo plastyczny i wieloraki, o którym tak pisał Edward Hartwig: "Piękne, a czasem dramatyczne krajobrazy są wędrowaniem światła i wiatrów, powodując fantastyczne formy baśniowych obłoków. Czasami wydaje się, że różnorodne niebo rozmawia z ziemią i wodą"

 

To ważne o tyle, że Sawicki podobnie traktuje miasto, przystępując do pracy nad jego fotograficznym portretem. Białystok w jego albumach zawsze jest taki wizualnie estetyczny i widocznie złożony z części- ma strukturę ceglanego muru o pięknej zmiennej barwie i fakturze poszczególnych "cegiełek". To właśnie przyniosło mu Nagrodę.

 

Tekst: Andrzej Koziara

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:42
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Laureaci