A A A Wróć do normalnego kontrastu
Henryk Rogoziński

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za twórczą kontynuację szlachetnej techniki fotograficznej oraz artystyczne utrwalanie dzidzictwa przeszłości

 

Henryk Rogoziński

 

Urodził się przed wojną, ma nie tylko legitymację Związku Polskich Artystów Fotografików, ale jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców i to z legitymacją z numerem 0004. Mówi, że uprawia "techniki interpretacyjne bromu czarno-białe i barwne oraz techniki chromianowe"... Wśród tekstów krytycznych poświęconych artyscie mozna znależć i takie zdanie: "Fotografik wzorem średniowiecznych alchemików zamyka się w pracowni, gdzie pochylony nad wyjściowym negatywem tworzy swój własny niepowtarzalny pejzaż..."

 

Równocześnie nie ma drugiego takiego instruktora fotografii, oczywiście kategorii "S", który byłby równie oblegany przez młódź, a nawet dzieci, pragnące uczyc się sztuki fotografowania właśnie u Rogozińskiego. Fotografik przyciąga towarzyszącą mu aurą wtajemniczenia, ale jest w tym tyleż magii, co rzetelnej wiedzy. Jeśli te proporcje sa dobrze wyważone, a w przypadku Rogozińskiego wszystko wskazuje na to, że tak, to jest to twórca w postaci możliwie najpełniejszej.

 

Nic zatem dziwnego, że technika popularnie zwana "gumą", ta najszlachetniejsza ze szlachetnych, a jednoczesnie trudna i kapryśna, dzięki licznym wystawom fotografii Rogozińskiego i może jeszcze kilkunastu podobnych mu "alchemików" w kraju, ciągle pozostaje sztuką żywą.

 

Henryk Rogoziński zmarł po ciężkiej chorobie w czerwcu 2004 roku.

 

Tekst: Andrzej Koziara

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:43
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Laureaci