Towarzystwo Wierszalin Teatr

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za dokonania artystyczne

Towarzystwo Wierszalin zostało założone w przez Piotra Tomaszka i Tadeusza Słobodzianka wraz z grupą absolwentów Białostockiej Szkoły Lalek. W roku 1991 na bazie Towarzystwa powstał Teatr Wierszalin.

Estetykę i światopoglądową perspektywę teatru ukształtowała fascynacja dziedzictwem kulturowym pogranicza europejskiej cywilizacji. Określany jest jako teatr antropologiczny, tematyką nawiązujący do mitów, wierzeń, tradycji i folkloru. Formę teatru cechuje niezwykła prostota, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami.

Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak „Teatr LABORATORIUM” Jerzego Grotowskiego, „Cricot 2” Tadeusza Kantora czy „Teatr Gardzienice”. Występował na scenach Tokio, Chicago, Sydney, Londynu, Toronto, Hanoveru, wielokrotnie występował na scenach w Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.

Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu (w latach 1993, 1994 i 1997). W roku 1994 odebrał dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie z rąk Ministra Spraw Zagranicznych RP, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego.

Od 2006 roku Teatr Wierszalin funkcjonuje jako wojewódzka samorządowa instytucja kultury współprowadzono przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Siedzibą teatru jest miasto Supraśl pod Białymstokiem.

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:43
Laureaci