A A A Przełącz na wysoki kontrast
Mirosław Jacek Błaszczyk

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za dokonania artystyczne w sezonie 1992/93

 

Mirosław Jacek Błaszczyk

 

Dyrygent i dyrektor Państwowej Filharmonii w Białymstoku w latach 1990-1996.

 

Urodził się w roku 1959 w Bytomiu. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Wychowania Muzycznego w klasie prof. Jana Wincentego Hawla. Kontynuował studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie prof. Karola Stryji.

W latach 1984-86 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w ramach Festiwalu "Warszawska Jesień" oraz "Śląskich Dni Muzyki Współczesnej". W 1986 roku został dyrygentem Państwowej Filharmonii Śląskiej oraz dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu.

 

W roku 1990 został mianowany pierwszym dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku. W 1993 roku odbył stypendium w Los Angeles ufundowane przez American Society for Polish Music.

 

W lipcu 1995 roku wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Białostockiej dał serię koncertów w Nowym Jorku i Milwaukee w Stanach Zjednoczonych, uwieńczoną entuzjastycznie przyjętym (przez publiczność i krytykę) występem w Carnegie Hall.

 

Od 1998 roku jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

 

W 2009 otrzymał srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:42
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Laureaci