Stowarzyszenie Promocji Artystycznej

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za organizację przeglądu inicjatyw teatralnych „Białysztuk” oraz liczne projekty teatralne

Stowarzyszenie Promocji Artystycznej

Stowarzyszenie założone w 2004 r. przez Marcina Bartnikowskiego, Dagmarę Sowę i Pawła Chomczyka, absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku. Celem działalności jest prowadzenie działalności kulturalnej w zakresie projektów teatralnych.

Stowarzyszenie zaktywizowało środowisko teatralne, wyszło także z projektami poza region oraz uczestniczy w projektach międzynarodowych. Współpracuje z Wydziałem Sztuki Lalkarskiej i Białostockim Teatrem Lalek.

Są pomysłodawcami i realizatorami przeglądu pn. „Białysztuk” - koncertów, wystaw, spektakli, czytania dramatów połączonego ze spotkaniami dramatopisarzami w mieście. Przegląd miał już 7 edycji.

Członkowie SPA realizują także spektakle autorskie, m.in. zrealizowali spektakl „Szopka Polska” prezentowany m.in. w USA, spektakl „Salome” prezentowany w kraju oraz w Lipsku i Stuttgarcie (Niemcy); spektakl „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Roberta Drobniuchna ( też członka SPA), prezentowany w W-wie. Współpracują z Novą Sceną Teatru Muzycznego w Warszawie, który był koproducentem kolejnego ich spektaklu „Kąsanie”. Ich najnowszy spektakl ( z 2008 r.) „Mewa” był już prezentowany w W-wie.

Zorganizowali także tournee grupy teatralnej Kompanii Doomsday po Niemczech, prezentację teatru polskiego na Festiwalu w Paryżu (spektakl „Głupcy”) i prezentację spektaklu „Salome” na XIII Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek (2006).

Są laureatami wielu nagród i wyróżnień.

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:42
Laureaci