Dorota Sokołowska i Wiesław Szymański

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt dokonań, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości popularyzującej twórców kultury, wywodzących się z Białegostoku

orota Sokołowska i Wiesław Szymański

Dziennikarze Radia Białystok, od lat zajmujący się sprawami kultury, obecnie: redagują m.in. programy „Trochę kultury czyli po trochu o wszystkim, co ważne”, „Dzień, jak każdy inny”.

W 2006 r. zrealizowali dwa duże cykle audycji prezentujących białostockich i podlaskich pisarzy: „Czas poetów” i „W przestrzeniach słowa”. „Czas poetów” to ponad 30 audycji prezentujących poetów Białegostoku i woj. podlaskiego. „W przestrzeniach słowa” to ok. 30 audycji literackich prezentujących prozaików, dramaturgów i autorów książek dla dzieci. Ukoronowaniem cyklu jest książka „W przestrzeniach słowa”, będąca zbiorem rozmów z najważniejszymi pisarzami z Białegostoku i Podlasia (m.in. Anną Markową, Edwardem Redlińskim, Tadeuszem Słobodziankiem, ks. Janem Sochoniem).

Są też autorami cyklu audycji „Biografie odnalezione w czasie”, prezentujących sylwetki postaci związanych z historią miasta (m.in. Jana Glinki, Chaima Słonimskiego, Dżigi Wiertowa).

Wiesław Szymański w Polskim Radio Białystok pracuje od 1980 roku.
Jest poetą, debiutował w 1975 r., jest też autorem słuchowisk radiowych, felietonistą. Jego wiersze były drukowane m.in. w „Nowym Wyrazie”, „Kierunkach”, „Poezji” „Szpilkach”. Opublikował m.in.:„Witraż wileński. Wiersze” (1994) „Rymy pluralisty. Wiersze satyryczne” (1994) „Inones barbarae” (1994) „Dedykacje” (1995) „Podróż na wschód” (1996) „Dzień nie odchodzi, noc nie chce przyjść” (1997) „Wiersze nowe” (1998) „Limeryki” (2000) „i po balu. Słuchowiska radiowe” (2000), „Wiersze” (2003), „Mam do powiedzenia” (2005) – wybór felietonów radiowych z lat 1980 -2005. Jego wiersze znalazły się też w licznych antologiach, były drukowane m.in. w USA, Francji, na Litwie. Jest laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Podróż na Wschód” z 1996 r.

Dorota Sokołowska w Polskim Radio Białystok pracuje od 1993 roku. Jest autorką audycji literackich i dokumentalnych poświęconych tematyce kulturalnej Białegostoku i regionu.

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:42
Laureaci