A A A Przełącz na wysoki kontrast
Stowarzyszenie na Rzecz Twórców Niepełnosprawnych „NIKE” w Białymstoku

Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie upowszechniania kultury za całokształt działalności

 

 

Stowarzyszenie powstało w 1998r. Pomysł jego założenia zrodził się podczas Pleneru dla Twórców Niepełnosprawnych w Białowieży, wśród osób pracujących w lokalnych ośrodkach i szkołach zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Celem działalności Stowarzyszenia jest popieranie i promocja różnych dziedzin twórczości osób niepełnosprawnych, promocja ich dokonań twórczych oraz rehabilitacja społeczna i zawodowa przy zastosowaniu metody arteterapii.

Od czasu powstania Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz integracji ludzi zdrowych z niepełnosprawnymi i promowania ich dzieł artystycznych w Białymstoku i kraju. Aktywizuje osoby niepełnosprawne do działań twórczych poprzez organizację m.in. plenerów malarskich i rzeźbiarskich, warsztatów, wystaw i konkursów. Jednym z początkowych działań Stowarzyszenia było wydanie kalendarza, zawierającego prace powstałe podczas Pleneru w Białowieży. Sukces, jaki towarzyszył pierwszemu wydaniu kalendarza sprawił, że wciąż jest wydawany, cieszy się nieustającym zainteresowaniem, a co najważniejsze - przynosi olbrzymią satysfakcję jego niepełnosprawnym twórcom.

Od 2001r. Stowarzyszenie wydaje także pismo integracyjne „NIKE” o społeczno - kulturalnym profilu.

Obok działalności wydawniczej Stowarzyszenie corocznie organizuje 2 Plenery: rzeźbiarski w Lewkowie pn. „Sztuka bez granic” i malarski Twórców Niepełnosprawnych w Białowieży pn. „Przyroda, integracja, sztuka”. Oprócz niepełnosprawnych twórców z kraju uczestniczą w nich też goście m.in. z Litwy, Rosji, Belgii. Plenery są także okazją do ‘wyławiania’ talentów. Prezentowane na wystawach poplenerowych (połączonych z licytacją) prace trudno postrzegać tylko w kategoriach terapii. Obrazy Krzysztofa Gieniusza – „kolorysty” z Sokółki, grafiki Władysława Szyszki z Krakowa, rzeźby Tadeusza Łuczaja czy linoryty Marka Turkota z Łomży (ostatnio ‘odkryty’ artysta) przemawiają prostotą, zachwycają kolorystyką, porażają plastyczną dojrzałością.

Osoby i instytucje wspierające niepełnosprawnych i działające na rzecz tego środowiska nagradzane są corocznie Statuetkami Wdzięczności NIKE. Rzeźba - statuetka, symbol pomocy osobom niepełnosprawnym, powstała podczas I Pleneru Rzeźbiarskiego w Lewkowie w 1999r., a jej autorem jest Krzysztof Krawczuk, wychowanek Warsztatów Terapii Zajęciowej.

 

Andrzej Wołkowycki- prezes Stowarzyszenia podkreśla rolę sztuki w życiu osób niepełnosprawnych: „Bo dzięki niej mogą wyrazić siebie, zostać zaakceptowani i przez samych siebie, i przez społeczeństwo. Ludzie często podchodzą sceptycznie do takich prac, ale potem zauważają, że są one interesujące i piękne. Kupują je i wieszają w domach.”

[„Nie zwariować” rozmowa z A. Wołkowyckim, Gazeta Wyborcza Białystok, 18.08.2003r.]

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:39
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Laureaci