Magdalena Godlewska-Siwerska

Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie upowszechniania kultury za projekt i realizację „Sobotnich spotkań ze sztuką”

Magdalena Godlewska – Siwerska

„Człowiek który jest pozbawiony kontaktu ze [sztuką], nie nauczony, że jest niezbędna do życia, nie zauważy jej braku.” twierdzi M. Godlewska - Siwerska

Założycielka i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Estetycznej w Białymstoku, utworzonego w 2000 roku; kurator w Galerii Arsenał.

Pomysł powołania stowarzyszenia narodził się z przekonania o niezwykle istotnej roli edukacji artystycznej dzieci i młodzieży, a znaczącej tym bardziej, że kształcenie estetyczne w naszym kraju jest zdecydowanie zaniedbane. Jak mówi M. Godlewska – Siwerska: „Jestem przekonana, że jeżeli kultura i sztuka będą w Polsce nadal traktowane tak jak teraz, za dziesięć lat trzeba będzie to wszystko zaorać. Artyści są coraz biedniejsi, normalnych ludzi nie stać na książkę czy bilet do teatru.”

[Gazeta Współczesna 15-17.02.2002r.]

Całoroczny projekt „Sobotnich spotkań ze sztuką” miał na celu promocję kultury oraz przybliżenie sztuki dzieciom, które mieszkają w małych miejscowościach, oddalonych od centrów kulturalnych i na co dzień nie mają dostępu do instytucji życia kulturalnego. Spotkaniom przyświecała idea, że człowiek powinien mieć kontakt ze sztuką od lat najmłodszych. Była to więc propozycja innego stylu życia, wiążącego się z aktywnością twórczą, opartego na wartościach związanych ze sztuką.

Jedenaście ‘Spotkań’, w trakcie których dzieci z Krynek miały możliwość uczestniczyć w spektaklach i koncertach w Białymstoku, spotkać się z artystami (m.in. Małgorzatą Niedzielko, Wiesławem Jurkowskim), pracować pod ich kierunkiem podczas warsztatów plastycznych i teatralnych, zaowocowało zrealizowaniem wspólnej wystawy. Natomiast efektem zajęć teatralnych, prowadzonych przez Janusza Kozłowskiego w Krynkach, był spektakl zrealizowany na tekstach Sławomira Mrożka. Uczestnictwo w ‘Spotkaniach’ było nieodpłatne. Ponieważ projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem w szkołach województwa podlaskiego, będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Stowarzyszenie było także organizatorem „Letnich warsztatów artystycznych”, „Warsztatów na temat sztuki współczesnej dla nauczycieli języka polskiego i sztuki, pracujących w szkołach wiejskich” oraz fundatorem stypendium dla młodych artystów (otrzymali je studenci Akademii Teatralnej w Białymstoku).

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:39
Laureaci