Violetta Bielecka

Violetta Bielecka

Jest profesorem sztuk muzycznych w białostockiej filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej. Wykłada śpiew w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Założyła i przez szereg lat była dyrektorem artystycznym Chóru Kameralnego „Cantica Cantamus” oraz Chóru Żeńskiego Zespołu Szkół Muzycznych „Schola Cantorum Bialostociensis”.

Obecnie jest dyrygentem i kierownikiem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Jej potężny dorobek pedagogiczny to szereg znakomicie wykształconych chórmistrzów, wokalistów chóralnych oraz śpiewaków solowych. Zdobyła wiele nagród na prestiżowych konkursach chóralnych – m.in. w Lipsku, Legnicy i Warszawie. W 2002 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP. W 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony kulturze-Gloria Artis”.

Prowadzony przez nią Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej otrzymał w 2009 roku Fryderyka w kategorii: fonograficzny debiut roku, za album "Pieśni Kurpiowskie: Górecki, Moryto, Szymanowki"

Chór żeński Schola Cantorum Bialostociensis powstał w roku 1987 przy Zespole Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku. W ciągu 15 lat działalności dał ponad 300 koncertów w kraju i zagranicą. Nagrał też kilka płyt CD. Jest nieocenionym popularyzatorem muzyki świeckiej i sakralnej.

Chór „Cantica Cantamus” powstał w 1988 roku przy Akademii Muzycznej, później stał się chórem zawodowym Filharmonii Białostockiej. Ma w repertuarze ok. 50 dzieł muzyki oratoryjno – kantatowej, wykonuje utwory a capella z różnych epok. W swoim dorobku ma kilka płyt CD [m.in. „Msza kreolska, kolędy ‘Navidad Nuestra’ ” z zespołem Varsovia Manta 1995, „ Msza Polska H.F. Tabędzkiego” 1999, „Witaj gwiazdko złota” z Orkiestrą Sinfonia Varsovia 1999, „Cicha noc- najpiękniejsze kolędy polskie” 2000, „Litania do Matki Boskiej Supraślskiej Juliusza Łuciaka” z orkiestrą PR w W-wie 2002].
Oba chóry współpracowały z z orkiestrami filharmonicznymi w kraju i za granicą, a ich artyści stanowią trzon obecnego doskonałego Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, prowadzonego również przez profesor Bielecką.

Paweł Łukaszewski-autor dzieła wokalno-instrumentalnego „Via Crucis”, którego prawykonanie odbyło się w FB w marcu ’02, na pytanie o ocenę białostockich wykonawców odpowiedział: „ Bardzo wymagająca, bardzo trudna i odpowiedzialna jest w tym utworze partia chóralna. Chór Kameralny „Cantica Cantamus” Violetty Bieleckiej, jak zwykle – bo znam go od dawna, poradził sobie rewelacyjnie.”

[ „Światowa prapremiera”, Gazeta Współczesna, 14.03.2002r.]

„Usłyszenie swojego utworu w wykonaniu wychowanków i uczniów pani Violetty Bieleckiej, prezentujących bardzo wysoki poziom wokalistyki, jest dla kompozytora największą przyjemnością i zaszczytem” - mówił Miłosz Bembinow, kompozytor utworu „Res tua”, dedykowanego Chórowi Schola Cantorum na jubileusz 15-lecia.

[„Wokalistyka na poziomie”, Gazeta Współczesna 17.06.2002r.]

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:39