Galeria Arsenał

Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie upowszechniania kultury za promowanie sztuki polskiej za granicą – poprzez zorganizowanie wystaw w Berlinie i Paryżu oraz za podtrzymywanie kontaktów z artystami z Białegostoku, pozostającymi poza granicami kraju

Galeria Arsenał

Miejska (od 1994r.) galeria sztuki współczesnej. Działalność prowadzi od 1965 roku, początkowo jako Biuro Wystaw Artystycznych „Arsenał”, potem (od 1993r. ) - Państwowa Galeria Sztuki BWA i od 1996r. jako Galeria Arsenał. Jej dokonań w dziedzinie prezentowania i upowszechniania sztuki współczesnej nie da się przecenić. Jerzy Nowosielski, Józef Szajna, Andrzej Strumiłło, Jerzy Panek, Edward Krasiński, Mikołaj Smoczyński, Leon Tarasewicz to tylko niektórzy z czołówki polskich twórców, których prace były prezentowane w Galerii. Obok tego nurtu Galeria prezentowała prace artystów – nowatorów w latach 60-90 XX wieku, m.in. Zbigniewa Werpachowskiego Izabeli Gustowskiej, Jerzego Truszkowskiego, Zbigniewa Dłubaka, Konrada Kuzyszyna. „Na bieżąco” prezentuje także dokonania sztuki współczesnej ostatnich lat (z dziedziny malarstwa, rzeźby, fotografii, videoartu, instalacji, performance), zarówno twórców krajowych, jak i zagranicznych (W. Łazarczyk, M. Kijewski, P.Althamer, G. Klaman, B. Nieslony, E.Ferrer, Paul Panhuysen) oraz prace lokalnych artystów (m.in. M. Niedzielko, W.Jurkowski, J.Debis, A.Dworakowski). Od lat konsekwentnie promuje ich dokonania na forum krajowym i zagranicznym ( m.in. w Budapeszcie, Opawie, Mediolanie, Eindhoven, Berlinie – wystawa „Artist’s space” [L.Golec, M. Niedzielko, K.Kuzyszyn, Z. Kwiatkowski] i Paryżu – Aller & Retour. Espace Donguy [J.Bałdyga, B.Nieslony, E. Świdzińska]).

W 1997 r. w ankiecie „Polityki” białostocki Arsenał został uznany za najlepszą samorządową instytucję kultury, zajmującą się promocją sztuki współczesnej. W 2001 r. Galeria zorganizowała międzynarodową wystawę polskich i amerykańskich artystów„Here & now”, prezentowaną także w Galerii Zachęta w Warszawie. Natomiast w 2002r. w Galerii miała miejsce wystawa „Get out! Precz stąd!”, zrealizowana w ramach europejskiego projektu promocji młodych artystów „Germinations”, której towarzyszyła sesja naukowa z udziałem znanych krytyków krajowych i zagranicznych. Galeria była także realizatorem projektu „Polacos” w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii. W Barcelonie prezentowała wystawę i performance młodych polskich artystów oraz realizację malarską L. Tarasewicza, kuratorem wystawy był M. Wasilewski.

W kolekcji Galerii znajdują się m.in. prace J. Nowosielskiego, L. Tarasewicza, M. Smoczyńskiego, Z. Kulik, Z. Werpachowskiego, K.Kuzyszyna. Część kolekcji w 2002r. była prezentowana w Galerii Platan w Budapeszcie (wystawa fotografii „Kondycje”) oraz w Galerii Sektor I w Katowicach („Kolekcja II ze zbiorów Galerii Arsenał).

Galeria prowadzi bogatą działalność oświatową i edukacyjną: wykłady poświęcone sztuce najnowszej, warsztaty artystyczne dla nauczycieli, wieloletnie cykle „Pro arte”, „Niedziela w galerii – spotkania rodzinne”. Dyrektorem Galerii jest Monika Szewczyk – członek Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

„(...) o kształcie polskiej sztuki w latach dziewięćdziesiątych decydowali nie Ci, którzy rozpamiętywali dawne krzywdy, lecz Ci, którzy zaczęli tworzyć nowe punkty odniesienia. Jednym z takich punktów stała się Galeria Arsenał w Białymstoku. W 1990 roku dyrektorem galerii została Monika Szewczyk, która w ciągu dziesięciu lat konsekwentnej pracy doprowadziła do tego, że o Białymstoku mówi się jako o jednym z najbardziej interesujących ośrodków sztuki współczesnej w Polsce. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że program galerii nie próbuje nadążyć za trendami obserwowanymi w stolicy (co wydawałoby się najłatwiejszym rozwiązaniem dla galerii położonej niedaleko wschodniej granicy kraju), lecz opiera się na własnych niezależnych wyborach. Dzięki temu programowi, a także tworzonej kolekcji, Arsenał w Białymstoku wzbogaca obraz kultury artystycznej w Polsce.”

[Marek Wasilewski, „Nie tylko wystawy...” EXIT, Nr 1 (45) z 2001r.]

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:40