Michał Strokowski

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za działalność menadżerską na rzecz kultury w mieście

Było takie miejsce w samym środku miasta, z którym nie umiano sobie poradzić – dziedziniec Ratusza. Rzecz wydawała się tym bardziej beznadziejna, że dziedziniec okalał skwerek, cieszący się zasłużenie złą opinią. Wtedy zjawił się Michał i powiedział, że na dziedzińcu otworzy letnią kawiarenkę. Owszem, z piwem, ale także z koncertami. Sceptyków było znacznie więcej niż „elementu” na skwerku, doszło do otwarcia kawiarni- ogródka ale jednak, bo Michał miał swego rodzaju referencje: wychował się przecież na „Jesieniach z Bluesem” i „Dniach Sztuki Współczesnej”, fotografował je, publikował zdjęcia z tych znanych imprez. Wymagało to jednak odwagi, i to z obu stron.

Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania: 500 wykonawców w ponad 140 koncertach tamtego pierwszego, eksperymentalnego przecież sezonu pod Ratuszem, to mówi samo za siebie. Zresztą nie o liczby tu przecież szło, ale o diametralnie zmieniony obraz fatalnego skwerku, który nagle z zakazanego awansował do kulturalnego. I stało się tak, że od 1993 roku pod Ratuszem trwał nieustający letni festiwal.

Nie ma najmniejszych szans, żeby choć wymienić najbardziej atrakcyjne koncerty, wszystkich białych jak i czarnych bluesmanów, poważnych filharmoników, aktorów i ludowe kapele, które przewinęły się przez dziedziniec Ratusza. Wypada jednak wspomnieć, że Michał Strokowski – co prawda na koncert do mieszczącego się obok Ratusza „Studia Kina”, ale jednak- potrafił ściągnąć z Ameryki Michała Urbaniaka.

Tekst: Andrzej Koziara

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:44