A A A Przełącz na wysoki kontrast
Maria Żynel

  Maria Żynel


 

Informacje o stypendystce:
Absolwentka Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, kierunku aktorstwo teatru lalek.
• Uczestniczka międzynarodowego projektu "Babel", którego efektem był spektakl „Le chantier” prezentowany w Belgii, Francji i Austrii.
• Stypendystka brała udział w realizacji spektakli:
-„Jest królik na księżycu”- koprodukcji Velo Theatre- Apt z Francji i Białostockiego Teatru Lalek jako asystent reżysera i tłumacz,
-„Wiśniowy sad” w reż. O. Żugżdy,
-„..i inni…” na podstawie opowiadań M. Wojtyszko „Bomba i inni”, który pokazywany był podczas Przeglądu Inicjatyw Teatralnych BIAŁYSZTUK, reprezentował też Wydział Sztuki Lalkarskiej na prezentacjach „Pierwszy lot” na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz zdobył I nagrodę i nagrodę za scenografię na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Dziecięcej Brombolandia w Warszawie;
• Współpraca z teatrem niezależnym Kompania Doomsday. Wspólnie zrealizowane projekty:
1) spektakl „Kąsanie” w reż. M. Bikowskiego, który został uhonorowany licznymi nagrodami;
2) spektakl „Otello” w reż. M.Bartnikowskiego, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Młoda Polska.
• Stypendystka współpracowała przy organizacji I, II, III i IV Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich oraz przy organizacji Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych BIAŁYSZTUK, organizowanego przez Stowarzyszenie Promocji Artystycznej;
• Wykonuje pracę terapeuty w białostockim oddziale Polskiego Związku Niewidomych, obejmującą prowadzenie aktywizujących zajęć teatralnych dla młodzieży i dorosłych z dysfunkcją wzroku. Zrealizowany spektakl „Nasz sposób na złe przedstawienia” wg. „Teatrzyku Zielona Gęś” K.I. Gałczyńskiego został nagrodzony III nagrodą w kategorii teatr życia, na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych- Grudziądz 2008r.

 

PROGRAM STYPENDIUM:

Projekt przewiduje przygotowanie spektaklu teatralnego pt. „Alicja”, inspirowanego „Alicją w Krainie Czarów” oraz „Alicją po drugiej stronie lustra” L. Carrolla, we współpracy z „Kompanią Doomsday”.

Ostatnia modyfikacja: Piotr Szpakowski 20.12.2009, 23:58
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Młodzi twórcy - stypendyści Prezydenta Miasta Białegostoku