Projekt REDIS – Restructuring districts into Science Quarters
Utworzony przez: Mariusz Nurkowski 31.12.2009, 13:09

Projekt REDIS – Restructuring districts into Science Quarters

Projekt, sieć tematyczna „REDIS”, współfinansowany jest w ramach programu URBACT II Priorytet 1. Miasta motory wzrostu i miejsc pracy Działanie 2. Rozwój gospodarki opartej na innowacjach i wiedzy. Liderem i pomysłodawcą projektu jest miasto Magdeburg, a partnerami projektu są następujące miasta: Aarhus (Dania), Halle/Saale (Niemcy), Wiedeń (Austria), Pireus (Grecja), Manresa (Hiszpania), Newcastle (Wielka Brytania) oraz Białystok. Termin realizacji maj 2008 r. – kwiecień 2011 r.

Budżet projektu dla miasta Białegostoku w fazie wdrożeniowej wynosi 59 910 euro (w tym 20 100 euro zostanie wniesione w kosztach pracy pracowników Urzędu Miejskiego). Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 80% czyli 47 928 euro.
Projekt dotyczy restrukturyzacji obszarów miejskich w dzielnice nauki, koncentruje się na rozwoju miast poprzez promocję nauki i przedsiębiorczości.

Celem przedmiotowej sieci współpracy jest bardziej efektywne wykorzystywanie wiedzy i innowacji w miastach, co przyczynia się do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Każde z miast partnerów projektu tworzy lub rozwija dzielnicę nauki, prace w poszczególnych miastach są w różnych etapach zaawansowania.

Plany Białegostoku dotyczą utworzenia Parku Naukowo-Technologicznego, w ramach którego powstanie Inkubator Technologiczny oraz Centrum Technologiczne (laboratoria, sale konferencyjne i naukowo-dydaktyczne). Realizacja projektu współfinansowana będzie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, a planowany obecnie termin rozpoczęcia działalności Parku to rok 2012. Wymiana doświadczeń oraz pomoc zewnętrznych ekspertów zaangażowanych w realizację projektu REDIS pozwala na pozyskanie „know-how” oraz rozwiązywanie specyficznych problemów, które pojawiają się w procesach tworzenia „dzielnic nauki”.
Obecnie projekt REDIS jest w fazie wdrożeniowej. Współpraca miast opiera się na spotkaniach roboczych (warsztatach), w ramach których partnerzy projektu wraz z zewnętrznymi ekspertami w ramach studiów przypadków poszukują rozwiązań dla tworzonych w poszczególnych miastach dzielnic nauki. Uczestnicy spotkań wypracowują wskazówki i porady, jak również podnoszą dodatkowe kwestie, które należałoby rozważyć, aby uzyskać lepszą jakość realizowanych przedsięwzięć.

Warsztatom towarzyszą dodatkowe inicjatywy takie jak konkurs architektoniczny na zagospodarowanie „Portu Nauki” w Magdeburgu czy wizyty studyjne w istniejących „dzielnicach nauki” w miastach europejskich.

WarsztatyWarsztaty
Ostatnia modyfikacja: Mariusz Nurkowski 04.01.2010, 09:32