Rewaloryzacja Barokowego Ogrodu Branickich w Białymstoku - Etap I
Utworzony przez: Mariusz Nurkowski 31.12.2009, 13:47

Rewaloryzacja Barokowego Ogrodu Branickich w Białymstoku - Etap I

Dnia 06.02.2009r. Miasto Białystok podpisało umowę z Województwem Podlaskim na dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 Oś Priorytetowa III Działanie 3.1. Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu.
Głównym celem przedsięwzięcia „Rewaloryzacja Barokowego Ogrodu Branickich w Białymstoku – Etap I” jest wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej województwa. Odnosi się on bezpośrednio do celu III Osi priorytetowej RPO Województwa Podlaskiego 2007-2013 tj. Wzrost atrakcyjności turystycznej województwa podlaskiego w stosunku do innych regionów kraju oraz celu szczegółowego osi: „Rozwój funkcji miejskich i metropolitalnych największych ośrodków miejskich w regionie”.

Przedmiotem projektu jest rewaloryzacja dwóch części Ogrodu: Salonu Ogrodowego i Dziedzińca Wstępnego i przywróceniu im dawnej świetności oraz pierwotnego stanu.

Całkowita wartość projektu: 17.751.904,41 PLN
Wartość dofinansowanie z EFRR: 9.674.072,70 PLN

Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje następujące zadania:

1. Na terenie Salonu Ogrodowego zostaną wykonane sieci (przyłączy i instalacji) wod-kan oraz elektryczne, przepompownia fontann, cztery misy fontann, oświetlenie, iluminacja, monitoring, bukszpanowe partery, partery z fontannami, nowe nawierzchnie, Pawilon pod Orłem, remont muru oporowego, betonowe wylewki pod cokoły z rzeźb, kamienne balustrady oraz kamienne ławy.
  2. Na terenie Dziedzińca Wstępnego przewiduje się realizację następujących prac: wykonanie sieci (przyłączy i instalacji) wod-kan oraz elektrycznej, 2 fontann wraz z infrastrukturą technologiczną, roboty budowlano-remontowe wnętrz Bramy Wielkiej, mała architektura na dziedzińcu Wstępnym oraz remont schodów prowadzących na dziedziniec.
  3.

Istnienie obiektu przyczyni się do poprawy oferty turystycznej Białegostoku, ożywieniu śródmieścia, a także do poprawy warunków ekonomicznych i atrakcyjności inwestycyjnej obszaru Miasta, jak i całego regionu. Ponadto z realizacją projektu wiązać się będzie szereg korzyści, między innymi podniesienie wartości estetycznych Ogrodu lecz także zachowanie unikatowego zabytku sztuki barokowej dla przyszłych pokoleń.

Ostatnia modyfikacja: Mariusz Nurkowski 31.12.2009, 13:47