A A A Wróć do normalnego kontrastu
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Grodno

Grodno, Obwód Grodzieński, Białoruś


Data podpisana porozumienia: 2000/06/16


Charakterystyka miasta
: Grodno jest to miasto obwodowe na zachodzie Białorusi, nad Niemnem, w pobliżu granicy z Polską, 317 366 mieszkańców, z czego ok. 25% (dane na rok 2005) stanowi mniejszość polska. Gród warowny i osadę na terenie dzisiejszego miasta założyli już w XI w. książęta ruscy. Od początku XIV w. miasto znajdowało się w granicach Litwy. W 1795 r. w Grodnie obradował ostatni Sejm Rzeczypospolitej, który zatwierdził III rozbiór Polski. Nad Niemnem wznosi się niski, niepozorny Stary Zamek królewski z końca XIV w., przebudowany w XIX w., w którym obecnie mieści się muzeum. Obok znajduje się Nowy Zamek, pochodzący z XVIII w. W mieście znajduje się kilka cennych kościołów (m.in. barokowy, pojezuicki kościół farny z bogatym wyposażeniem z epoki, kościół św. Zofii
z XIV w., kościół Bernardynów z 1595 r., przebudowany w następnych dwóch stuleciach), kościół i klasztor franciszkanów z XVII w. i kościół Wizytek z 1663 r. Do najstarszych budowli miasta należy cerkiew św. Borysa i Gleba, pochodząca z XII wieku.

 

Podstawę gospodarki stanowi przemysł chemiczny, metalowy i elektromaszynowy. Grodno jest również ośrodkiem kulturalno – naukowym, siedzibą placówek badawczych oraz szkół wyższych tj. Uniwersytet Medyczny w Grodnie, Uniwersytet im. Janki Kupały w Grodnie oraz Uniwersytet Rolniczy w Grodnie.

 

Dotychczasowa współpraca obejmowała obszary: sferę gospodarczą, kulturę i sztukę oraz sport.
 

Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 12.01.2010, 14:18
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
MIasta Partnerskie