A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Jelgava

Jełgawa, Okręg Jełgawski, Łotwa


Data podpisania porozumienia: 1994/11/18


Charakterystyka miasta
: miasto w środkowej części Łotwy, ok. 45 km na południowy zachód od Rygi, nad rzeką Lelują, ok. 66 tys. mieszkańców (dane na rok 2007). Na terenie obecnej Jełgawy w X wieku powstała osada Liwów. W wieku XIII swoją siedzibę miał tam Zakon Kawalerów Mieczowych. Po zwycięstwie Litwinów nad Zakonem miasto od XVI do XVIII wieku było stolica Kurlandii. W wyniku II rozbioru Polski miasto zostało zajęte przez Rosjan. Podczas II Wojny Światowej miasto było zniszczone w 90 %. Obecnie Jełgawa jest jednym z ważniejszych miast w kraju, centrum turystycznym i edukacyjnym.

 

Główne gałęzie przemysłu to przetwórstwo spożywcze, przemysł maszynowy, metalowy, włókienniczy, skórzany oraz produkcja środków transportu.

 

Jełgawa jest częstym miejscem odwiedzin turystów ze względu na zabytki. Głównym z nich jest klasycystyczny pałac, jeden z najcenniejszych zabytków na Łotwie. Innymi miejscami wartymi zobaczenia są barokowy kościół św. Anny i wieża zniszczonego kościoła św. Trójcy. Ciekawymi budowlami są neoklasycystyczne gmachy Villa Medema i Academia Petrina, w której znajduje się muzeum historii i sztuki im. G. Eliasa.

 

Dotychczasowa współpraca obejmowała obszary: sferę społeczną oraz kulturę.
 

Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 12.01.2010, 14:21
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
MIasta Partnerskie