A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Społeczeństwo Białegostoku na przestrzeni dziejów

 

 

Białystok od początków do XVIII wieku.

 

Nasze miasto leży na obszarze, gdzie od zawsze mieszały się wpływy kultury polskiej i ruskiej.
Sam Białystok oraz Bojary - dziś dzielnica miasta, wówczas zaś samodzielna wieś - od czasu Unii Lubelskiej wchodziły w skład Korony. Z kolei inne okoliczne wsie, które z czasem stały się częścią miasta - Dojlidy, Pietrasze, Wygoda - były częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wiązało się to z różnicami w prawodawstwie, a nawet systemie miar, wag i walut, funkcjonującym na sąsiadujących terenach. Stan ten obowiązywał aż do trzeciego rozbioru Polski w 1795 roku.

 

XVIII wiek to okres, kiedy dwór Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku korzystał w pełni ze zdobyczy kultury europejskiej. Wtedy to tworzyli w Białymstoku najznamienitsi polscy i europejscy ludzie sztuki - malarze, architekci, poeci. W 1748 r. w mieście powstał jeden z pierwszych na ziemiach polskich teatr – Komedialnia. Instytucja miała własną orkiestrę, balet, a w przedstawieniach operowych występowali sławni artyści z Wiednia, Wenecji i Rzymu. Braniccy wykazywali dużą otwartość względem żydowskiego osadnictwa; wiązało się to z chęcią pozyskania wykwalifikowanych rzemieślników, niezależnie od ich wyznania. Żydzi otrzymali od Jana Klemensa Branickiego plac, na którym w 1718 roku wznieśli pierwszą w mieście synagogę.

 

Pod koniec XVIII wieku liczba ludności Białegostoku wynosiła około 6200 osób, z czego aż 1900 osób było wyznania mojżeszowego. Poza nimi w Białymstoku żyło przeszło 150 prawosławnych i około 30 unitów. Pozostali mieszkańcy wyznawali religię rzymskokatolicką.

« Poprzednia123Następna »
Słowa kluczowe:kultura
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość