A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Białostocka różnorodność narodowa i religijna

 

 

Białystok to jedno z niewielu miast w Polsce, które może się poszczycić żywą wielokulturowością. Żyją tu wierni licznych religii i wyznań: katolicy, prawosławni, grekokatolicy, żydzi, protestanci, muzułmanie.

 

Mniejszość prawosławna

 

To drugie pod względem liczby wiernych wyznanie w Polsce. Największe skupisko wyznawców prawosławia żyje własnie w naszym regionie. Zamieszkują oni głównie na terenie dawnego województwa białostockiego, zwłaszcza w powiatach: białostockim, hajnowskim, bielskim i siemiatyckim. W samym Białymstoku mieszka około 38 tysięcy wyznawców prawosławia.

Stolica Podlasia jest głównym ośrodkiem Diecezji Białostocko-Gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
W mieście działają liczne placówki i instytucje społeczno-kulturalne związane z prawosławiem, m.in. Centrum Kultury Prawosławnej, Radio Orthodoxia, Bractwo św. Cyryla i Metodego, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, Chór AKSION oraz Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos". Wydawane są czasopisma: "Arche. Wiadomości Bractwa", "Fos" czy "Przegląd Prawosławny". W ramach Uniwersytetu w Białymstoku funkcjonuje Katedra Teologii Prawosławnej, od 2007 r. działa też Prawosławna Szkoła Podstawowa im. św. Cyryla i Metodego. W Supraślu (15 km od Białegostoku) istnieje cieszące się dużym powodzeniem Muzeum Ikon, będące placówką Muzeum Podlaskiego.

W Białymstoku odbywają się również liczne wydarzenia i festiwale związane z kulturą prawosławną. Najważniejszym jest bez wątpienia coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

« Poprzednia123Następna »
Słowa kluczowe:kultura
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Zobacz też: