A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Północny-wschód (Kuźnica Białostocka)

 


1. Wasilków

Prawa miejskie 1566 r., herb: głowa łosia, miasto założone przez króla Zygmunta Augusta, liczące sobie dziś ok. 10 000 mieszkańców.
Warto zobaczyć:

 • renesansowy układ przestrzenny miasta zaprojektowany w ramach pomiary włóczonej - najstarszy i najcenniejszy zabytek Wasilkowa
 • kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego wybudowany w latach 1880-83
 • cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła wzniesiona na rynku w 1853 roku
 • cmentarz rzymsko-katolicki powstały w II połowie XIX wieku z siedmioma monumentalnymi grupami rzeźb, dwiema fontannami i około sześćdziesięcioma zabytkowymi nagrobkami, najstarszy zachowany pochodzi z 1896 r. Zatopione w zieleni drzew rzeźby nawiązują tematyką do Pasji i Zmartwychwstania Chrystusa, stwarzając niepowtarzalną atmosferę tego miejsca
 • zalew na rzece Supraśl

 


2. Święta Woda

Położona jest niedaleko Wasilkowa. Swoją nazwę zawdzięcza słynącemu z cudów źródełku. Początki kultu sięgają początków XVII wieku, kiedy niewidomy papiernik Bazyli po przetarciu oczu wodą z tego źródełka odzyskał wzrok. W podziękowaniu za ten cud wzniósł kaplicę. Święta Woda stała się miejscem kultu unitów i prawosławnych, po II Wojnie Światowej przekazana została katolikom. W XX wieku unowocześniono ujęcie wody, zbudowano grotę, w której umieszczono figurę Matki Boskiej. Badania radiestezyjne potwierdziły wysokie wartości bioenergetyczne tamtejszej wody.
Sanktuarium widać z daleka – wzrok przyciąga „Góra Krzyży”, które pozostawiają pielgrzymi.

 


3. Czarna Białostocka

Dawniej Czarna Wieś - geneza powstania Czarnej Białostockiej jako miasta jest bezpośrednio związana z lasem i gospodarką leśną. W 1862 r. powstała tu osada kolejarzy obsługujących uruchomioną właśnie wówczas stację na drodze kolei z Warszawy do Petersburga. Prawa miejskie otrzymała Czarna Wieś w 1962 r. zmieniając nazwę na Czarna Białostocka. Miasto obecnie liczy sobie ok. 10 000 mieszkańców.
Warto zobaczyć:

 • kościół św. Rodziny z wystrojem z rogów jelenich i drewna
 • zalew „Czapielówka” z pomostem i wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych (w sezonie)
 • kolejka wąskotorowa (20 km) trasa przez Puszcze Knyszyńską: Czarna Białostocka --> Kopna Góra

 


4. Czarna Wieś Kościelna

Miejscowość założona w XVIII wieku, obecnie znajduje się na szlaku rękodzieła. W założeniu pomysłodawców - Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - głównym celem tego szlaku jest ochrona najciekawszych pracowni i ośrodków twórczości ludowej, a także udostępnienie rękodzieła turystom i miłośnikom sztuki ludowej. Szlak powstał w 1994 roku. Obejmuje m.in. warsztaty rękodzielnicze wzdłuż skraju Puszczy Knyszyńskiej: pracownie garncarskie oraz kowala w Czarnej Wsi Kościelnej.
Charakterystyczne wyroby garncarzy to siwaki – gliniane dzbany wypalane w tradycyjnych piecach, do których dokłada się drewno smolne (stąd siwy kolor).
Warto zobaczyć:

 • pięknie podświetlany kościół MB Anielskiej z lat 1912-1920
 • warsztaty garncarskie: 5 (oznaczone tabliczkami Szlaku Rękodzieła Ludowego)
 • warsztat kowala - świeczniki, meble, kwiaty, bramy, stoliki, kwietniki, okucia (Mieczysław Hulewicz, pierwszy dom po wjeździe od strony Czarnej Białostockiej)

 


5. Sokółka

Miasto z ponad 400-letnią tradycją. Pierwsze wzmianki o osadzie leżącej obecnie w pobliżu granicy z Białorusią pochodzą z 1524 r., a prawa miejskie nadano Sokółce w 1609 r.
Warto zobaczyć:

 • zabytkowe kamieniczki wybudowane z polecenia Antoniego Tyzenhausa w latach 1770-78; tw jednej obecnie muzeum, druga to budynek przed kinem "Sokół"
 • kościół św. Antoniego, budowany w latach 1841 – 48 – tu wydarzył się rzekomy cud przemiany komunikantu w mięsień sercowy
 • cerkiew p.w. A. Newskiego z lat 1850 – 53 – z certyfikatem „Perła w Koronie województwa podlaskiego 2009”
 • zalew budowany prze Żydów w czasie II Wojny Światowej
 • cmentarz żołnierzy radzieckich
 • kirkut – cmentarz żydowski
 • „U pana Boga za Piecem” – komedia J. Bromskiego; w Sokółce nagrywano sceny w kościele, na plebani oraz komisariacie

 


6. Bohoniki

Wieś na Szlaku Tatarskim, słynąca z zabytkowego drewnianego meczetu zbudowanego w 1883 roku, wpisanego na krajową listę zabytków.
Na pierwszy rzut oka przypomina niewielką cerkiewkę z cebulastą banią wieńczącą dach. Dopiero z bliska zauważymy, że owa bania to zwieńczona półksiężycem kopuła, kształtem podobna do kopuł najsłynniejszych meczetów świata islamskiego.
Na końcu wsi znajduje się także mizar, czyli cmentarz tatarski - największy cmentarz muzułmański w Polsce. Istnieje już od trzech wieków. Obecnie chowani są tutaj wierni mieszkający nawet w bardzo odległych miejscowościach. W Bohonikach można spróbować tatarskiej kuchni, którą serwuje opiekunka meczetu, pani Eugenia Radkiewicz.

 


7. Nowodworce
Wieś założona w XVIII w. nad rzeką Supraśl. Obecnie w każdą mroźną niedzielę spotykają się tu białostockie morsy – amatorzy zimowych kąpieli i nacierania się śniegiem. Dodatkowa atrakcją jest mieni muzeum starych samochodów straży pożarnej.

 


8. Ogrodniczki

(dojeżdżają autobusy miejskie: linie nr 3 i 13)
2 km za wsią Ogrodniczki znajduje się jedno z ulubionych miejsc rekreacji i sportów – tereny dawnej żwirowni z jeziorkami, stokiem narciarskim i wyciągiem, domkami dla turystów oraz miejscem ogniskowym. Zimą można uprawiać tu narciarstwo biegowe oraz przejechać się kuligiem, dzieci i młodzież najczęściej korzystają ze stoków do zjeżdżania na sankach.

 


9. Pólko przed Supraślem

Gajówka położona nad rzeką Supraśl, z niewielką malownicza plażą i miejscem biwakowym.

 


10. Supraśl

Miasteczko – uzdrowisko, leżące w sercu Puszczy Knyszyńskiej, liczące około 5 tys. mieszkańców. Historia sięga 1501 r., kiedy to nad rzekę Supraśl przybywają mnisi prawosławni z niedalekiego Gródka i budują cerkiew oraz klasztor. Prawa miejskie Supraśl otrzymał w I połowie XIX w.
Warto zobaczyć:
Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu z 1501 r.
Kościół parafialny św. Trójcy – bezstylowy, wybudowany w latach 1861-1865
Kościół ewangelicko-augsburski – neogotycki, obecnie kościół parafialny NMP Królowej Polski, zbudowany w 1870 r.
Pałac Buchholtzów – ob. Liceum Plastyczne. Secesyjny pałac, siedziba jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów, zbudowany w latach 1892-1903
Dwór Zacherta – klasycystyczny dworek z kolumnowym portykiem wybudowany w poł. XIX w. jako dom miejscowego fabrykanta. Zniszczony, zrekonstruowany w 1988 r.
Kaplica Wszystkich Świętych na cmentarzu katolickim – kaplica murowana i drewniana, wieża z pocz. XVIII w., korpus z poł. XIX w.
Cmentarz ewangelicki – na cmentarzu dwie wyróżniające się budowle: kaplica grobowa rodziny Buchholtzów, neoromańska, wybudowana w 1904 r. oraz kaplica grobowa rodziny Zachertów, wymurowana w 1885 r.
Zespół fabryczny Jansena – ob. stołówka i internat Liceum Plastycznego. Wybudowany przed 1866 r. dom właściciela z zachowaną neoklasycystyczną polichromią. Obok manufaktura włókiennicza zbudowana w 1849.
zalew i plaża miejska Zajma
święta sosna

W Supraślu trzeba spróbować specjalności kuchni podlaskiej: babki i kiszki ziemniaczanej (Bar Jarzębinka, Łukaszówka, Alkierz)

 


11. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Prawdziwa wartość terenów Puszczy Knyszyńskiej tkwi w niepowtarzalnej, bogatej przyrodzie, czystym środowisku oraz ciekawym kolorycie kulturowym. Wszystko to sprzyja rozwojowi ruchu turystycznego. Jego uczestnicy mogą odpocząć od zgiełku cywilizacji, aktywnie spędzić wolny czas, zapoznać się z bogatą historią wielonarodowościową oraz wielowyznaniową kulturą tych stron.
Park oferuje 23 rezerwaty przyrody, kilkanaście szlaków turystycznych pieszych, pięć szlaków rowerowych, cztery szlaki kajakowe, szlak kolejki wąskotorowej. Więcej informacji na: www.pkpk.pl

 


12. Surażkowo

Wieś w Puszczy Knyszyńskiej połozona nad rzeką Sokołda. Turystom polecamy gospodarstwo agroturystyczne „Ritowisko”, oferujące:

 • przejażdżki konne dla początkujących i zaawansowanych
 • przejażdżki bryczkami i furmankami
 • korzystanie ze ściany wspinaczkowej
 • zadaszone wiaty (niektóre z kominkiem) dla kilkuset osób, chroniące przed wiatrem, deszczem i śniegiem
 • nieograniczone miejsce na ogniska, grille
 • plac zabaw dla dzieci i młodzieży
 • możliwość zjazdu na linie (na zdjęciu)
 • boisko do siatkówki
 • spływy kajakowe

www.ritowisko.com

 


13. Kopna Góra

Znanym i lubianym miejscem rekreacji i wypoczynku jest tutejsze Arboretum – ogród i park leśny. Arboretum im. Powstańców 1863 r. to oryginalny ogród dendrologiczny powstały w 1988r. Rozciąga się on na powierzchni ok.24 ha. Jego utworzenie miało na celu upamiętnienie wydarzeń powstania styczniowego, toczących się tu walk i bohaterstwa powstańców. Tuż przy wejściu do Arboretum znajduje się tablica pamiątkowa z wizerunkiem powstańczej pieczęci. Sam jednak kompleks leśny to niezwykłe zbiorowisko różnorodnych gatunków drzew i krzewów. Wjazd do atrakcji został udekorowany ogródkami skalnymi i różanymi, są to tzw. alpinaria i rosaria. Arboretum to przepiękne miejsce położone na zróżnicowanej rzeźbie terenu – od dolin po delikatne wzniesienia i pagórki. Całość obszaru pokrywa ok. 500 gatunków roślin. Są to m.in. drzewa takie jak cisy, sosny, jodły, świerki, klony, żywotniki, cyprysiki i jałowce, a także rośliny jagodowe, pnącza i zioła. Jest to siedziba różnorodnych gatunków roślin chronionych, ozdobnych i leczniczych. Leśnicy prowadzą tu obserwację wzrostu drzew i krzewów w warunkach Puszczy Knyszyńskiej.
Arboretum pełni funkcje edukacyjne, ale przede wszystkim jest to doskonałe miejsce na odpoczynek. Spacer wśród różnych dziwnych roślin, pachnących i oryginalnych w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej to niezapomniane przeżycia dla każdego.

 


14. Lipowy Most

Wieś na polanie w Puszczy Knyszyńskiej, nad rzeką Słoją. Ciekawą atrakcją jest tu Pole Golfowe, oferujące oprócz możliwości gry w golfa doskonałą kuchnię regionalną w dworku, noclegi, kuligi, przejażdżki bryczką, zabawy w skansenie, ognisko i grilla w zabytkowej stodole.
www.golfpark.pl

 


15. Silvarium w Poczopku

Obiekt tajemniczo nazwany przez leśników "Silvarium" stanowi leśny park po obszarze którego możemy swobodnie się poruszać.
Zobaczymy tutaj między innymi liczne malownicze mostki nad małą rzeczką, ciekawe rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki oraz przepiękną aleję drzew, którą leśnicy nazwali "Alejką Feng Shui". Najnowszą "zdobyczą" tego miejsca jest Park Megalitów czyli wędrujące skały. Jest to zbiór potężnych głazów narzutowych ułożonych w formie celtyckiego kręgu lub w inny ciekawy sposób.
Poczopek pełni funkcję przede wszystkim rekreacyjną ale i również edukacyjną. Do użytku turystów oddano Galerię Na Skraju Puszczy wewnątrz której można podziwiać zwierzęta i rośliny typowe dla puszczy.
Galeria nie jest otwarta tak jak pozostała część obiekt 24 godziny na dobę. W okresie wakacyjnym jest otwarta codziennie o godzinach 10:00, 13:00, 16:00, natomiast poza wakacjami, w dni robocze w godzinach 10:00, 13:00, w weekendy i święta w każdą drugą sobotę i trzecią niedzielę miesiąca o godz. 10.00, 13.00.

 


16. Krynki

Zaczątkiem Krynek był książęcy dwór zbudowany przed 1429 rokiem w Puszczy Grodzieńskiej nad rzeką Krynką. W 1434 roku w kryńskim dworze odbyło się spotkanie powracającego z łowów w Puszczy Białowieskiej króla Władysława Jagiełły z księciem litewskim Zygmuntem Kiejstutowiczem. Została wówczas odnowiona i zacieśniona Unia Litwy z Koroną. W 1569 r. Krynki otrzymały prawa miejskie i utraciły je w 1950 r. Od 2009 r. ponownie są miastem.
Warto zobaczyć:

 • sześcioboczny rynek z wychodzącymi z niego 12 ulicami – jedyny w Polsce
 • kościół Pod Wezwaniem Św. Anny z 1913 r.
 • murowana cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1864 r.
 • cmentarz żydowski, jeden z najstarszych i największych na Podlasiu.
 • bożnica "Kaukaski Beth Midrasz" z II poł. XIX w, obecnie Gminny Ośrodek Kultury
 • "Bożnica Słonimskich Chasydów” z I połowy XIX wieku, własność prywatna
 • ruiny Synagogi Wielkiej z XVII w, wysadzonej w powietrze przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, potem z rozkazu władz PRL w 1971 r.
 • W Krynkach warto spróbować potraw kuchni podlaskiej w niedrogiej „Restauracji po Modrzewiem” lub zjeść tuż obok gorące kanapki w barze „A propos” .

 


17. Kruszyniany

Wieś położona w pobliżu rzeczki Nietupy na skraju znajdujących się nad nią łąk, lasów oraz wzniesień dochodzących do 161 m n.p.m.
Wieś leży na Szlaku Tatarskim, najcenniejszym zabytkiem jest drewniany meczet z XVII w. oraz leżący nieopodal mizar – cmentarz muzułmański. Warto zobaczyć też prawosławną kaplicę.

W Kruszynianach polecamy „Agroturystykę u Dżennety”, która oferuje niepowtarzalny klimat polskiego Orientu. Zatrzymacie się Państwo u prawdziwych Tatarów i skosztujecie przygotowanych przez tatarskie gospodynie: kołdunów, pierekaczewników, trybuszoków oraz wielu innych smacznych potraw spotykanych obecnie jedynie w domach tatarskich. Więcej na: www.kruszyniany.pl

Drugim wartym polecenia miejscem jest „Dworek pod Lipami”, który oprócz noclegów oferuje:

 • jazdę konną w siodle
 • rowery
 • kuligi
 • ognisko i grilla
 • mini ogród zoologiczny
 • łowienie ryb (3 km dalej)
 • kijki nordic walking
 • badminton
 • bilard
 • piłkarzyki
 • strzelanie z wiatrówki


 

Słowa kluczowe:szlak turystycznyturystyka
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 04.08.2010, 12:38
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
See on the map

Service Touristic on Maps Portal Białystok