Północny-zachód (Ełk)

1. Krynice

Miejscowość znana z masztu radiowego. Działa od 1996 r. Ma 331 metrów i jest obecnie siódmym co do wysokości masztem radiowym w Polsce

2. Młyn Myśliwiec w Zalesiu

Kwatera agroturystyczna z młynem, wzgórzem krasnoludków, wiejskimi zwierzętami.
Więcej: tel. 085 719 90 70

3. Knyszyn

Najstarszy dokument wspominający miejscowość pochodzi z 1358 r. W 1568 r. Knyszyn otrzymał prawa miejskie od króla Zygmunta Augusta. "Czasy Zygmuntowskie" były złotym wiekiem dla Knyszyna. Wybudowano wówczas ratusz na rynku, łaźnie, budynek wagi, wybrukowano ulice. Udokumentowanych jest 19 pobytów króla w mieście, łącznie około 500 dni, w latach 1533 - 1572. W Knyszynie król chętnie wypoczywał, stąd władał Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Podpisał wiele dokumentów m.in. pierwszą w Polsce Ustawę Morską i Leśną. Król Zygmunt August zmarł w Knyszynie 7 lipca 1572r. Na rynku miejskim stoi pomnik poświęcony jego pamięci.

4. Mońki

Wieś założona na początku XVI w. przez ród Mońków jako zaścianek szlachecki. W latach 80-tych XX w. miejscowość znana była z tego, że wielu mieszkańców wyjechało na zarobek do USA. Od roku 1977 organizowane jest Święto Ziemniaka. Warto obejrzeć kościoły katolickie, samolot PZL TS-8 Bies stojący w centrum miasta oraz nowoczesny basen ze zjeżdżalnią, jacuzzi, sauną, siłownią i komorą solną.

5. Krypno Kościelne

W miejscowej kolegiacie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIX wieku znajduje się słynący łask, namalowany na lipowej desce wizerunek Matki Boskiej Pocieszenia, którego kult religijny sięga XVI wieku. Jest to jedna z najwcześniejszych kopii obrazu Matki Bożej Śnieżnej z Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, sprowadzona prawdopodobnie przez hetmana Jana Zamoyskiego do swojej kaplicy w pobliskim Knyszynie. W roku 1985 odbyła się uroczysta koronacja obrazu diademami papieskimi, co przyczyniło się do dalszej popularyzacji sanktuarium, będącego tradycyjnym miejscem pielgrzymek mężczyzn, rodzin i młodzieży z terenu całej archidiecezji białostockiej.

6. Trzcianne

Miejscowość leży na obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pierwsze wzmianki o Trzciannem sięgają XIII wieku. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od trzcin rosnących wokół przepływającej wówczas przez wieś Rzeczki. Przez wieki wieś zamieszkiwało wielu Żydów stąd na miejsce znajduję się stary, opuszczony cmentarz żydowski.

7. Biebrzański Park Narodowy

Powstał w 1993 r. i jest największym parkiem narodowym w Polsce. Chroni rozległe i prawie niezmienione dolinowe torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów. Dolina Biebrzy jest bardzo ważnym miejscem gniazdowania, żerowania i odpoczynku dla ptactwa wodno-błotnego, toteż w roku 1995 została wpisana na listę siedlisk konwencji RAMSAR-owskiej tj. obszarów mokradłowych o międzynarodowym znaczeniu, zwłaszcza jako środowiska życia ptactwa wodno-błotnego.
www.biebrza.org.pl

8. Twierdza Osowiec

Rosyjska twierdza leżąca na lewym brzegu rzeki Biebrza w zwężeniu położonym wokół mokradeł. Zbudowana w latach1882 - 1892 przez wojska rosyjskie jako strategiczny obronny obiekty wojskowy. Twierdza znana z 6,5-miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Nigdy nie została zdobyta stąd jej późniejsze obiegowe określanie "rosyjskie Verdun". Typowa twierdza zaporowa, uzupełniona elementami fortyfikacji polowej na początku I wojny światowej, a także fortyfikacjami stałymi przed II wojną światową.
www.atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-twierdza-osowiec.htm

9. Goniądz

Gród Goniądz istniał już w XIV w, a w 1547 miejscowość otrzymała prawa miejskie. Warto zobaczyć:

• drewniany młyn wodny z XIX w.
  • neobarokowy kościół św. Agnieszki i św. Antoniego Padewskiego (1922-1924)
  • murowana kaplica św. Floriana (1864)
  • neogotycka kaplica cmentarna Ducha Świętego (1907 r.)

W Goniądzu warto zajść do Bartlowizny.

www.biebrza.com.pl

10. Carski Trakt

To droga zbudowanej przez cara pod koniec XIX wieku, idąca niemal przez środek Biebrzańskiego Parku Narodowego na długości około 35 km, częściowo wśród bagien na nasypie, a częściowo przez las. Natężenie ruchu szacuję na 150-200 pojazdów na dobę. Na drodze często można spotkać łosie, żurawie i inne zwierzaki.
Warto zajrzeć do Dworu Dobarz, które zaprasza na doskonałe regionalne jedzenie oraz przejażdżki bryczkami, spływy kajakami, tratwą, psie zaprzęgi, loty balonowe.

www.dwordobarz.pl

Słowa kluczowe:szlak turystycznyturystyka