Południowy-zachód (Wysokie Mazowieckie)

1. Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy powstał w 1996 roku. Park obejmuje bagienną Dolinę Górnej Narwi na odcinku Suraż - Rzędziany. Najważniejszym walorem przyrodniczym jest unikatowy charakter rzeki, która została zakwalifikowana do systemu rzek anastomozujących. Narew w granicach Parku płynie wieloma korytami, które rozdzielając się i łącząc tworzą nieregularną, skomplikowaną sieć. Wielkim bogactwem Parku i skraju doliny jest awifauna. Stwierdzono tu występowanie 203 gatunków ptaków, wśród nich 28 zagrożonych w skali światowej lub europejskiej. Symbolem parku jest sylwetka błotniaka stawowego.
www.npn.pl

2. Kurowo

Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego, miejscowość powstała w 1425 r. W zabytkowym dworku, położonym w pięknym parku, wśród starych drzew, znajduje się obecnie biuro Parku. W Kurowie oprócz wystawy parku warto pospacerować kładkami wśród bagien, spojrzeć na rzekę z wieży widokowej lub popłynąć dwuosobową łódką – pychówką. Co roku, w ostatni weekend sierpnia, Kurowo przyciąga tysiące turystów na Biesiadę Miodową.

3. Kruszewo

Wieś słynąca z produkcji ogórków kiszonych, co roku w sierpniu odbywa się tu Ogólnopolski Dzień Ogórka. Jak na świętowanie przystało, ogórkom są poświęcone różnorakie konkursy, m.in. na największy, najdłuższy i najdziwniejszy okaz.

Ogórki z Kruszewa znane są w całej Polsce, kisi się je w dębowych beczkach wrzucanych do rzeki Narew.

4. Sokoły

Sokoły zostały założone w XIV wieku przez braci Sokołów, były niegdyś miastem handlowym, leżały na skrzyżowaniu dawnych szlaków handlowych. Prawa miejskie Sokoły otrzymały i utraciły dwukrotnie w latach 1827-1867 i 1915-1950.
Warto zobaczyć:

• kościół parafialny, neogotycki, zbudowany w latach 1906-1912
  • kościół cmentarny Podwyższenia św. Krzyża z roku 1758, dawna cerkiew Bazylianów w Tykocinie
  • dzwonnica drewniana z 1853 r., przeniesiona z Tykocina
  • murowany spichlerz plebański z około 1830 r.
  • drewniana plebania o zrębowej konstrukcji, kryta dachem naczółkowym

5. Wysokie Mazowieckie

Pierwsze wzmianki o wsi Wysokie pochodzą z 1203r. W roku 1496 Aleksander Jagiellończyk określił granice miasta, a w roku 1503, już jako król Polski, aktem wystawionym w Wilnie nadał jej prawa magdeburskie. Właśnie w Wysokiem Mazowieckiem znajduje się Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita”.
Warto zobaczyć:

• Parafia św. Jana Chrzciciela, obecny z lat 1875-78
  • Kościół filialny Narodzenia N.P. Marii (pierwotnie cerkiew prawosławna uposażona m.in. przez Zygmunta Augusta). Po roku 1918 przejęta przez parafię rzymsko-katolicką jako kościół filialny.
  • Parafia św. Ap. Piotra i Pawła
  • cmentarz żydowski, najstarsza zachowana z 1882 r. Na terenie kirkutu stoi pomnik, odsłonięty 23 listopada 2006 upamiętniający Żydów wysokomazowieckich
  • nowoczesny basen ze zjeżdżalnią

Słowa kluczowe:szlak turystycznyturystyka