Cuisine touristic trail

(realizacja w 2010 r.)

Bogactwo kuchni woj. podlaskiego to w szczególności wynikowa wpływów kuchni litewskiej, białoruskiej, rosyjskiej, tatarskiej, żydowskiej i ukraińskiej.

W kuchni Białegostoku, tak jak w całej kuchni podlaskiej, dominują ziemniaki i grzyby. Podstawą tradycyjnej kuchni podlaskiej i jednocześnie wyróżnikiem kulinarnym są potrawy z ziemniaków. Najbardziej znane z nich to: babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana oraz kartacze. Ideą Szlaku Kulinarnego jest szlak turystyczny łączący różne lokale w mieście, serwujące potrawy tradycyjne, regionalne oraz atrakcje i miejsca związane z gastronomią.

Chcemy też ponownie wylansować zapomniany od czasów wojny „Białys” – tradycyjne pieczywo żydowskie – bułkę drożdżową wypełnioną pokrojoną cebulą i posypaną czarnym makiem. Przed wojną był to najpopularniejszy specjał białostocki sprzedawany wprost z ulicy. Dziś Białys cieszy się nadal olbrzymią popularnością, ale w Nowym Jorku.

Szlak wraz z mapą kulinarną miasta będzie stanowił samodzielną atrakcję turystyczną, jednocześnie uzupełniając inne produkty turystyczne miasta, w szczególności produkt Białystok Wielokulturowy.

Słowa kluczowe:szlak turystycznyturystyka
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 04.08.2010, 11:14