Szlak Dziedzictwa Żydowskiego
Utworzony przez: Dariusz Korolczuk 28.01.2010, 08:12

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku UNIVERSITAS BIALOSTOCENSIS zrealizowała projekt  „Szlak Dziedzictwa Żydowskiego” dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Autorami tekstów są Katarzyna Niziołek oraz Radosław Poczykowski. Poniżej przedstawiamy wybrane obiekty szlaku na podstawie www.szlak.uwb.edu.pl

Pałacyk Cytronów
(obecnie Muzeum Historyczne)
ul. Warszawska 37
Piękny przykład architektury secesyjnej. Siedzibą muzeum jest XIX-wieczny pałacyk białostockiego  fabrykanta Szmuela Cytrona. Częścią ekspozycji stałej muzeum jest makieta XVIII-wiecznego,  barokowego Białegostoku. Zostało na niej precyzyjnie odtworzone miasto  z czasów tuż po śmierci  Jana Klemensa Branickiego.

Szpital Żydowski
(obecnie Szpital Położniczy, ul. Warszawska 15)
ufundowany przez Izaaka Zabłudowskiego w 1872 roku. Był jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w przedwojennej Polsce, a nawet na świecie.

Pałacyk Tryllingów
(ul. Warszawska 7)
Helena i Chaim. Tryllingowie w 1898 roku rozpoczęli budowę nowej rezydencji. Architektura pałacyku utrzymana jest w stylu eklektycznym końca XIX wieku. Przed II Wojną Światową Tryllingowie sprzedali pałac i wyjechali do Stanów Zjednoczonych, zaś po wojnie, jako mienie opuszczone, przejął go Skarb Państwa

Gimnazjum Hebrajskie
(obecnie Szpital Miejski, ul. Sienkiewicza 79)
Gimnazjum Hebrajskie w Białymstoku było jedną z najważniejszych żydowskich szkół w przedwojennej Polsce. Nauczanie odbywało się tu w całości w języku hebrajskim. Gimnazjum przyczyniło się do odrodzenia tego języka, a jego absolwenci zasilili przyszłe elity Izraela. Szkołę tę ukończył m. in. premier Izraela - Icchak Shamir.
« Poprzednia1234Następna »
Słowa kluczowe:szlak turystycznyturystyka