A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Białostocki Szlak Pielgrzymkowo-Turystyczny

 

„Śladami błogosławionego ks. Michała Sopoćki”

 

 

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko ostatnie lata swego życia, obejmujące okres od 1947 do 1975 roku spędził w Białymstoku. Pozostały tu ślady jego apostolskiej obecności, które wyznaczają nam szlak pielgrzymi. Kraków posiada sanktuarium w Łagiewnikach, któremu patronuje św. Faustyna Kowalska Apostołka Orędzia Miłosierdzia Bożego. W Białymstoku przez blisko 30 lat kontynuował misję głoszenia prawdy o Bogu Miłosiernym – bł. ks. Michał Sopoćko. Boże zrządzenie połączyło ich losy w Wilnie. Tam też krystalizowało się ich życie duchowe, stamtąd oboje ponieśli Orędzie Jezusa Miłosiernego w świat.
 
Pielgrzymowanie śladami bł. ks. Michała Sopoćki w Białymstoku odzwierciedla dwie ścieżki: tę wyznaczoną przez historię i duchowość skromnego kapłana, niestrudzonego orędownika Miłosierdzia Bożego.
 
Ksiądz Michał po raz pierwszy zobaczył Białystok w 1918 roku jesienią, gdy jechał pociągiem z Wilna do Warszawy na dalsze studia. Potem niejednokrotnie jeszcze przemierzał tę trasę koleją. Czy przy tych okazjach mógł zatrzymywać się w naszym mieście? Nie pozostały żadne wzmianki o tym. Jeśli być może to się zdarzyło, pierwsze kroki z dworca prowadzić musiały obok, najprawdopodobniej do kaplicy św. Rocha, a później do kościoła św. Rocha. A jeśliby odtwarzać dalszy szlak wędrówki, to niewątpliwie musiały to być ulice: Lipowa i Rynek Kościuszki w kierunku kościoła farnego, którędy przebiega główna oś miasta.
Na stałe los, a w duchu wiary - Boża Opatrzność, przywiodła ks. Michała Sopoćkę do Białegostoku w 1947 roku. Z dworca, na który przybył pociąg z Wilna, nie mógł inaczej dotrzeć do Arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego, mieszkającego na plebani farnej, jak tylko wspomnianym szlakiem. Dalej jego droga wiodła do Seminarium Duchownego przy ul. Słonimskiej. W miarę upływu czasu – przestrzeń życia Błogosławionego w naszym mieście obejmowała kolejne ulice: Złotą, Warszawską, E. Orzeszkowej, R. Traugutta, Poleską. Pielgrzymując tymi drogami, rozpoznajemy głębię dzieł i dokonań w służbie Miłosierdziu Bożemu ks. Michała. Kaplica i pokoik przy ul. Poleskiej, sanktuarium Miłosierdzia Bożego z relikwiami Błogosławionego, gdzie kończy się szlak pielgrzymi, to miejsca owocowania jego ducha oraz promieniowania łask Miłosierdzia Bożego, któremu poświęcił swe życie.
 
Szlak śladami bł. ks. Michała Sopoćki przypomina miejsca, odtwarza historię wydarzeń, a jeszcze bardziej prowadzi czy przenosi w przestrzeń apostolstwa Miłosierdzia Bożego, dopełnianego dojrzewaniem do osobistej świętości w naszych czasach i w naszym mieście.

 

 

 Obiekty na szlaku:

  1. Kościół św. Rocha (ul. Ks. Abramowicza 1)
  2. Archikatedra Białostocka (pl. Jana Pawła II)
  3. Kaplica Sióstr Pasterzanek (ul. E. Orzeszkowej)
  4. Kościół św. Wojciecha i Seminarium Duchowne (ul. Warszawska 46)
  5. Dawny gmach Seminarium Duchownego (ul. Słonimska 8)
  6. Dom, w którym mieszkał ks. Sopoćko (ul. Złota 9)
  7. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. R. Traugutta 25)
  8. Pomnik-Krzyż przy torach (ul. Poleska)
  9. Kaplica Sióstr Jezusa Miłosiernego (ul. Poleska 42)
  10. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ul. Radzymińska 1)

 

więcej na: www.sopocko.pl

 

Słowa kluczowe:szlak turystycznyturystyka
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 04.08.2010, 11:42
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
See on the map

Service Touristic on Maps Portal Białystok

 

Trip for children