A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Białystok Branickich
Utworzony przez: Dariusz Korolczuk 28.01.2010, 08:27

 

 

Pałac Branickich dostępny jest do zwiedzania osobom indywidualnym oraz grupom zorganizowanym w następujące dni:

 

* od wtorku do piątku w godz. 15:30 – 17:30
* w soboty i niedziele w godz. 9:00 – 17:00

 

Barokowy Pałac Branickich
Syn Jana Klemensa - Stefan Mikołaj Branicki i jednocześnie ojciec hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego (otrzymał imiona po dziadku), zlecił przekształcenie pałacu w barokową rezydencję Tylmanowi z Gameren, potem pałac upiększali dodatkowo Jan Zygmunt Deybel, Jakub Fontana i Jan Henryk Klemm - najwybitniejsi architekci baroku na ziemiach polskich. Branicki zamieszkał w rezydencji wraz ze swoją trzecią żoną Izabelą – siostrą przyszłego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – młodszą od niego o 41 lat.

 

 

Obecny kształt pochodzi z czasów hetmana i odzwierciedla jego królewskie ambicje - zbudował rezydencję, w której mógł przyjmować koronowane głowy. Przepychem nawiązywała do barokowych pałaców francuskich, stąd popularna nazwa - Wersal Podlaski.
Do zespołu pałacowego prowadzi ozdobna Bramą pod Gryfem, zwana tak od herbu Branickich. Za czasów hetmana Branickiego w pałacu, oficynach i pawilonach było 178 pomieszczeń, w tym 115 paradnych. Najbardziej wykwintne, zwane królewskimi, gościły Augusta II Mocnego, Augusta III Sasa, Stanisława Augusta Poniatowskiego, cara Pawła I i cesarza Józefa II. Znajdowały się na piętrze obok pokoju "chińskiego", "złotego", biblioteki, kaplicy, sali balowej, jadalni, akwarium. Apartamenty hetmana i jego żony na parterze oddzielał westybul. Na dole były pokoje "paradne", "paryskie", "łazienkowe" - bogato dekorowane, z najmodniejszymi meblami, dziełami sztuki i cennymi bibelotami.

 

 

Wkrótce rozbudowano ogrody - wzniesiono pomarańczarnię i cztery baseny z fontannami, ażurową altanę, pawilon z galerią obrazów, oranżerię i most nad kanałem. Wzdłuż alei przy fontannach stanęły posągi mitologicznych postaci, sfinksy, dekoracyjne wazony (głównie dłuta Redlera). Założono klomby i kwietniki, posadzono drzewa i krzewy sprowadzone z Holandii. Bukszpanowe partery wysypano białym i czerwonym piaskiem, przystrzyżono grabowe i lipowe szpalery.

 

 

Na krańcu ogrodu dolnego w 1748 r. powstała komedialnia (17 lat przed założeniem Teatru Narodowego w Warszawie), uważana za pierwszą stałą scenę na ziemiach polskich. W piętrowym budynku z muru pruskiego były loże i obszerna scena z piękną kurtyną namalowaną przez Mirysa. W teatralnej bibliotece znajdowały się zapisy 19 oper, 41 baletów i 122 dramatów. Komedialnia miała własną orkiestrę, balet, a w operach występowały sławy z Rzymu, Wenecji i Wiednia.
Pałac uległ poważnemu zniszczeniu w czasie II wojny światowej – został odbudowany i dziś jest siedzibą renomowanego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

« Poprzednia1234Następna »
Słowa kluczowe:szlak turystycznyturystyka
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 04.08.2010, 12:02
Białystok Branickich szczegółowo
Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 28.01.2010, 08:25
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
See on the map

Service Touristic on Maps Portal Białystok

 

Trip for children