A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Białystok Fabrykantów
Utworzony przez: Dariusz Korolczuk 28.01.2010, 08:30

 

W 1832 roku, w ramach represji po Powstaniu Listopadowym, ustanowiono ścisłą granicę celną między Królestwem Kongresowym a Cesarstwem Rosyjskim, która przyczyniła się do rozkwitu Białegostoku, ponieważ wielu właścicieli fabryk włókienniczych, rozrzuconych wokół Łodzi, przeniosło się do Białegostoku, aby uniknąć wysokiego cła nakładanego na towary wwożone do Rosji.


Pałac Hasbacha

Jednym z fabrykantów, który przeprowadził się do Białegostoku z Aachen w Niemczech, był Ewald Hasbach. Obok fabryki stanęła willa w otoczeniu zabudowań gospodarczych. W wyniku rozbudowy w latach 1905-1907 powstał pałacyk (ul. Dojlidy Fabryczne 23) o architektonicznym wystroju będącym mieszaniną neorenesansu francuskiego, niderlandzkiego i toskańskiego. Po wybuchu II wojny światowej Hasbachowie przenieśli się do Warszawy, tymczasem Sowieci uruchomili fabrykę, której kadra kierownicza ulokowała się w pałacu, urządzając w nim również świetlicę i bufet. Kiedy Niemcy wypędzili z Białegostoku Sowietów, do pałacu wprowadził się wnuk Ewalda, Sergiusz Hasbach, by kierować fabryką, będącą pod administracją niemiecką. W czerwcu 1944 roku wycofujący się okupanci podłożyli ogień pod budynki fabryczne, pałac natomiast pozostawili nietknięty.

 
Pałac Beckera
Nieco później od Ewalda Hasbacha przyjechał do Białegostoku Eugeniusz Becker. W 1895 roku został zatwierdzony statut Towarzystwa Białostockiej Manufaktury „E. Becker i s-ka”, do którego należała zaczynająca działalność Fabryka Jedwabnych Pluszów. W latach 1902–1905 oprócz dalszych budynków fabrycznych, wybudowany został pałacyk przeznaczony na siedzibę zarządu towarzystwa. Jego dwuczęściową bryłę, nawiązującą architektonicznie do renesansu francuskiego, modnego wówczas w Polsce od ćwierćwiecza, wzniesiono przy ul. Świętojańskiej. Pod koniec wojny, w lipcu 1944 roku, Niemcy wysadzili w powietrze prawie wszystkie zabudowania fabryczne, pozostawiając w spokoju pałacyk. Po zakończeniu wojny Towarzystwo Białostockiej Manufaktury „E. Becker i s-ka” zmieniło się w Państwowe Zakłady Przemysłu Jedwabniczo-Galanteryjnego, a od 1950 roku – Białostocką Fabrykę Pluszu. W 1975 roku pojawiła się nowa nazwa – Fabryka Wyrobów Runowych „Biruna”. Dziś pałac znajduje się przy kompleksie budynków Galerii Alfa.
 
« Poprzednia12Następna »
Słowa kluczowe:szlak turystycznyturystyka
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 04.08.2010, 12:11
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
See on the map

Service Touristic on Maps Portal Białystok

 

Trip for children