Trasy rowerowe „blisko Białegostoku” – do 50 km od miasta

(na podstawie „Rowerem przez Podlaskie” – Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna)

Trasa 1
Skansen i dinozaury - 13 km

Białystok - Białostockie Muzeum Wsi - Park Jurajski Dinozaurów - Sielachowskie - Osowicze - Białystok (os. Dziesięciny)

Trasa polecana rodzicom z dziećmi, ze względu na dużą ilość atrakcje skierowanych do dzieci (huśtawki w Białostockim Muzeum Wsi, plac zabaw w Folwarku Naddawki, park dinozaurów, kolejka torowa „Pirat, pak linowy).

Trasa 2
Białystok: las Pietrasze, cerkiew Haga Sophia, kirkut -13 km

Białystok - Las Pietrasze - osiedle Jaroszówka - osiedle Wygoda - ul. Piasta

Trasa z centrum Białegostoku ku jego północnej części. Można jechać nawet z małym dzieckiem foteliku rowerowym. Po drodze miejski las Pietrasze, później białostockie ścieżki rowerowe, na trasie cerkiew Haga Sophia i kirkut (cmentarz żydowski).

Trasa 3
Z Białegostoku do Supraśla - 36 km

Białystok - Ogrodniczki -Supraśl - Podsupraśl - Białystok

Jedna z najatrakcyjniejszych tras rowerowych w okolicach Białegostoku. Na szlaku kilka dość dużych wzniesień, leśne jezioro Komosa, prawosławny monastyr w Supraślu z Muzeum Ikon, pałac Buchholtzów w Supraślu, rzeka Supraśl z bulwarami.

Trasa 4
Bagno Krzemianka - 43,4 km

Białystok - Wasilków - Sochonie - Kolonia Mostek - Rybniki - rezerwat Krzemianka - Kopisk - leśniczówka Ponikła - leśniczówka Burczak - Sochonie - stacja PKP Wasilków - Białystok

Trasa prowadzi przez stary młyn w Woroszyłach do urokliwego leśnego bagna w Puszczy Knyszyńskiej, które można obejrzeć spacerując kładką.

Trasa 5
Nad Zalew do Czarnej Białostockiej - 48,5 km

Białystok - Wasilków - Sochonie - Czarna Wieś Kościelna - Czarna Białostocka - Ożynnik - Studzianki - Wasilków - Białystok

Trasa do Czarnej Białostockiej nad zalew Czapielówka, wiodąca przez Puszczę Knyszyńska, po części zielonym i żółtym szlakiem turystycznym pieszym. Po drodze wiele ciekawych zabytków i widoków leśnych oraz wypoczynek nad zalewem. W Czarnej Wsi Kościelnej warto zajrzeć do warsztatów rękodzieła ludowego – kowala i garncarzy.
Głównie drogi gruntowe.

Trasa 6
Leśne jeziorka w Puszczy Knyszyńskiej i Supraśl - 28,9 km

Białystok - kolonia Grabówka - Trakt Napoleoński - jeziorko k. leśniczówki Zielona - leśniczówka Krasny Las - Supraśl - jezioro Komosa - żwirownia k. Ogrodniczek - Ogrodniczki - Białystok

Trasa doskonała dla osób, które chcą rekreacyjnie pojeździć po podbiałostockich lasach i zobaczyć ciekawe przyrodniczo miejsca, Supraśl oraz jego zabytki. Warto zaplanować regionalny obiad w tym urokliwym miasteczku.

Trasa 7
Arboretum – leśny ogród i rzeki Puszczy Knyszyńskiej – 39 km

Supraśl - grobla nad rzeką Supraśl - skrzyżowanie: krzyże – Łaźnie-Kopna Góra - Woronicze - Dworzysk - Budzisk - Podsupraśl - Supraśl

Trasa przez ostępy Puszczy Knyszyńskiej (Arboretum w Kopnej Górze) oraz dolinami rzek Supraśli i Sokołdy. Warto obejrzeć leśną galerię rzeźb powstańców styczniowych, a w okolicach leśniczówki Budzisk – rozlewisko małej rzeczki Migówki. Głównie drogi gruntowe, niewielki odcienie szosy asfaltowej.

Trasa 8
Trakt Napoleoński i Królowy Most – 46,7 km

Białystok - kolonia Grabówka - Trakt Napoleoński - Królowy Most - Supraśl - Białystok

Trasa wiedzie przez Puszczę Knyszyńska traktem, którym podobno kroczyły francuskie wojska w drodze do Moskwy w 1812 r. Odwiedzimy tez Królowy Most, miejscowość u podnóża Wzgórz Świętojańskich, wspomniane w komedii J. Bromskiego „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą”. Zajedziemy tez do Supraśla, miasta - uzdrowiska.
Słowa kluczowe:rowerszlak turystyczny
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 05.08.2010, 15:02