Park Centralny

Cały Park Centralny utworzony został na miejscu zniszczonego najpierw przez hitlerowców, a później władze ludowe PRL, XIX - wiecznego żydowskiego cmentarza rabinackiego (kirkutu), który zajmował teren między ulicami Kalinowskiego a nie istniejącą już dzisiaj w większej części ulicą Odeską. Do 2007 roku w parku Centralnym znajdowała się macewa upamiętniająca cmentarz rabinacki - została przeniesiona na cmentarz żydowski na ul. Wschodniej. Park z ekologicznym rekreacyjnym placem zabaw dla dzieci oraz oryginalnym pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej – składającym się z betonowych, wysokich na 17 m kolumn, złączonych ze sobą koronami drzew. Wśród tych koron siedzi na gnieździe orzeł z rozpostartymi skrzydłami.

Na terenie parku zbudowano w roku 1974 amfiteatr im. Czesława Niemena ze sceną o powierzchni 200 m2 i trybunami na 3,5 tysiąca miejsc, a obecnie na jego miejscu jest budowana Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku[2]. W północno - zachodniej części parku u jego podnóża mieści się Białostocki Teatr Lalek. Park Centralny jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB - wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Słowa kluczowe:parkzielone miasto
Ostatnia modyfikacja: Kamil Waligóra 05.08.2010, 14:04