A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Fontanny w naszym mieście
Utworzony przez: Elżbieta Kuptel 09.12.2009, 13:36

 

Fontanna na Rynku Kościuszki    

 

Historia fontanny sięga roku 1890, kiedy to został wykonany miejski wodociąg. Około 1900 roku wodotrysk ozdabiała rzeźba przedstawiająca trzech młodzieńców symbolizujących muzykę, rolnictwo i rybołówstwo. W latach 1962-63 fontanna przeniesiona została na skwer przed ratuszem. W latach 2000-2002 wybudowana została nowa niecka fontanny, nawiązująca w swym kształcie do XIX-wiecznego pierwowzoru. Jej wodotrysk zdobi kopia zaginionej rzeźby. W roku 2009 fontannę rozebrano i przeniesiono na jej pierwotne miejsce. Została zmodernizowana; zamontowano nowe urządzenia filtracyjne i tłoczące. Konstrukcja żelbetowa, obłożona  piaskowcem, niecka o średnicy 7m. W centralnym punkcie niecki znajduje się figurka z brązu. Fontanna pracuje w obiegu zamkniętym przy zastosowaniu dwóch pomp.

 

 

 

Fontanna w Parku Planty

 

Fontanna w Parku Planty istniała już w okresie międzywojennym w formie zbiornika gruntowego. W latach 60-tych przeprowadzono jej modernizację, a na centralne obchody dożynek w 1973 roku zainstalowano w niej kolorowe reflektory oświetlenia podwodnego i układ sterowanych tryskaczy. W 2000 roku przeszła gruntowny remont i kolejną modernizację i w tej formie funkcjonuje do dzisiaj. Fontanna w trybie rozszerzonym działa z wykorzystaniem kolorowych reflektorów oświetlenia podwodnego. W chwili obecnej ma 96 kolorowych reflektorów. Powierzchnia prostokątnej niecki fontanny wynosi 1100 m². Konstrukcja  basenu żelbetowa,  okładziny kamienne. Fontanna pracuje w obiegu zamkniętym, z zastosowaniem automatycznego systemu sterowania „In Touch”. 

 

 

Fontanna na Skwerze Zamenhofa 

 

Fontanna wybudowana w 1998 r. Konstrukcja żelbetowa, płyta denna i bortnice marmurowe, pojemność niecki - ok. 2 m3. W centralnym punkcie niecki znajduje się rzeźba w kształcie walca z obracającą się kulą o średnicy 0,7 m. Fontanna pracuje w obiegu zamkniętym przy zastosowaniu jednej pompy.

 

 

Fontanna w Parku Jadwigi Dziekońskiej 

 

Fontanna wybudowana w 2000 r. Konstrukcja  basenu żelbetowa w kształcie półkola, pojemność 90 m3, okładziny ceramiczne. W centralnej części znajdują się 2 dysze. Fontanna pracuje w obiegu zamkniętym z zastosowaniem jednej pompy.

 

 

 

Fontanna na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki


W 2003 roku przed gmachem teatru w Parku Starym wykonano ciekawą w formie fontannę, w której woda tryska wieloma strumieniami, bezpośrednio z kamiennej posadzki z podziemnego zbiornika.
Konstrukcja  basenu żelbetowa z podziemnym zbiornikiem o pojemności ok. 300 m3, wyłożona płytami kamiennymi - forma ,,pływającej posadzki". Fontanna pracuje w obiegu zamkniętym przy zastosowaniu jednej pompy.

Słowa kluczowe:fontannawodotrysk
Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 21.01.2010, 09:52
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość