Ogrodzenie i uporządkowanie Cmentarza Ewangelickiego przy ulicy Produkcyjnej
Utworzony przez: Elżbieta Kuptel 14.01.2010, 11:50

W północnej części miasta Białegostoku, po wschodniej stronie ulicy Produkcyjnej jest położony  Cmentarz Ewangelicki. Został założony w XIX wieku. Na terenie cmentarza zachowały się nieliczne  kamienne nagrobki oraz mogiły w prostokątnych betonowych obramowaniach. Zapomniany przez  kilkadziesiąt lat, zarośnięty dziko rosnącymi krzewami. Był odwiedzany jedynie przez nieliczne rodziny, których bliscy  są tu pochowani.
Gmina Białystok na terenie cmentarza prowadziła prace polegające na utrzymaniu obiektu w czystości, koszeniu traw, wycince samosiewów. Zostały także odsłonięte nagrobki. Pomimo tych działań cmentarz nadal wyglądał na zaniedbany.

W 2008 roku  został opracowany projekt i zrealizowana inwestycja polegająca na ogrodzeniu cmentarza zgodnie z wytycznymi Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wiosną 2009 roku  uporządkowano zieleń wysoką i niską. Poddano pielęgnacji korony drzew, poprzez wykonanie cięć pielęgnacyjnych, krygujących  i sanitarnych. Wykonano także prace polegające na założeniu trawnika na całej powierzchni oraz urządzono drogę dojazdową   do cmentarza od ulicy Produkcyjnej.

Słowa kluczowe:cmentarzmiejsca pamięci
Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 20.07.2010, 12:03